Kolon kanserli hastalarda yaşam kalitesi ve ilişkili faktörler
Quality of life and related factors in patients with colon cancer
  1. Tez No: 872849
  2. Yazar: TUĞBA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA, PROF. DR. MELİKE ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kolon kanseri nedeniyle takip ve tedavisi yapılan hastalarda yaşam kalitelerini değerlendirip, buna etki eden faktörleri araştırdık ve böylelikle kolon kanseri hastalarının yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik farkındalık oluşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma için, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniği' nde tedavi olan en az 3 yıl ve üzeri kolon kanser tanılı 18 yaş ve üzeri 108 kişiyle görüşüldü. Onamları alınan katılımcılara; sosyodemografik bilgi formu, Erişkin Yaşam Kalite Ölçeği (QLACS) uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %56.5'i erkeklerden oluşmaktadır. Vakaların histolojik tanısı %94,4 oranında adenokarsinomdu. Çalışmamızda kadınların erkeklere kıyasla“kansere özgü'', ”nüks endişesi'' ve“ailesel endişeler'' puanları daha yüksek bulundu. Altmış yaş ve altındakilerin diğerlerine kıyasla ”cinsel problemler'', kansere özgü alt boyutlardan olan“finansal problemler'' ile ”görünüm'' puanları daha yüksekti. Geliri giderinden az olanların ve emeklilerin“Genel”puanı daha yüksek bulunmuştur. Eşlerinin dışında diğer kişilerden destek alanların eşlerinden destek alanlara kıyasla“Genel”puanı daha yüksek bulunmuştur.Zayıf olan hastaların diğer gruplara kıyasla“sosyal kaçınma'', ”enerji/yorgunluk'' ve“görünüm'' puanları daha yüksektir. Kemoterapi almayanların alanlara kıyasla ”Ailesel endişeler“ puanı daha yüksek bulunmuştur. Kemoterapiye bağlı şikayetleri olanların olmayanlara kıyasla ”Kansere özgü“ puanı daha yüksekti. Ameliyat sonrası şikayetleri olanların olmayanlara kıyasla ”Genel" puanı daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda kadınların, altmış yaş altı hastaların, geliri düşük olanların, emeklilerin, zayıf olan hastaların, kemoterapiye ve ameliyata bağlı şikayetleri olanların yaşam kalitesi daha kötüydü. Bu bulgular, kolon kanserli hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörleri anlamamıza yardımcı olabilir. Bu tür araştırmalar, hastalıkları psikososyal açıdan anlamak ve daha etkili tedavi stratejileri geliştirmek için önemli bir adım olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: We evaluated the quality of life in patients who were followed up and treated for colon cancer and investigated the factors affecting this, thus aiming to raise awareness to improve the quality of life of colon cancer patients. Materials and Methods: For this descriptive study, 108 people aged 18 and over who were diagnosed with colon cancer for at least 3 years and who were treated at Ümraniye Training and Research Hospital Oncology Clinic were interviewed. Participants whose consent was obtained; sociodemographic information form and Adult Quality of Life Scale (QLACS) were applied. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. Results: 56.5% of the participants were men. The histological diagnosis of the cases was adenocarcinoma in 94.4% of the cases. In our study, women were found to have higher“cancer-specific”,“relapse anxiety”and“familial concerns”scores compared to men. Compared to others, those aged sixty and under had higher scores for“sexual problems”,“financial problems”and“appearance”, which are cancer specific subscales. The“General”score of those whose income is less than their expenses and retirees was found to be higher. Those who received support from people other than their spouses were found to have a higher“General”score than those who received support from their spouses. Underweight patients had higher“social avoidance”,“energy/fatigue”and“appearance”scores compared to other groups.“Family concerns”score was found to be higher in those who did not receive chemotherapy compared to those who did. Those who had chemotherapy-related complaints had a higher“Cancer-specific”score compared to those who did not. The“General”score was found to be higher in those who had postoperative complaints compared to those who did not. Conclusion: In our study, the quality of life of women, patients under the age of sixty, those with low income, retirees, underweight patients, and those with complaints related to chemotherapy and surgery was worse. These findings may help us understand the factors affecting the quality of life of colon cancer patients. Such research can be an important step in understanding diseases from a psychosocial perspective and developing more effective treatment strategies.