Transkatater aort kapak implantasyonu olan bireylerde toronto aortic stenosis quality of life questionnaire (TASQ) 'in geçerlilik ve güvenirliğinin incelenmesi
Evaluation of the validity and reliability of the toronto aortic stenosis quality of life questionnaire (TASQ) in individuals with transcatheter aorti̇c valve implantation
- Tez No: 872850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma aort darlığı (AD) olan bireylere özgü geliştirilen Toronto Aort Darlığı Yaşam Kalitesi ölçeğinin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliği incelenmek amacıyla yapıldı. Toronto Aort Darlığı Yaşam Kalitesi Ölçeği (TASQ) 5 bölüm ve 16 sorudan oluşan AD olgularının yaşam kalitelerini değerlendirmek üzere geliştirilmiş bir ölçektir. Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu (TAVI) girişimine yönelik kardiyak endikasyonu olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 81 birey dahil edildi. Yaş ortalamaları 76,5± 5,1 yıldı. Katılımcılara TASQ ölçeği ile beraber yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla SF-12 ölçeği ve Kansas City Kardiyomiyopati ölçeği kullanıldı. 6 Dakika yürüme testi (6DYT) ile fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği ile fiziksel aktivite düzeyleri belirlendi. Örnek yeterliliği ve uygunluğu Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve Bartlett's Testi ile faktör analizi yapılmak üzere değerlendirildi. Boyutların geçerliliği açıklayıcı faktör analiziyle incelenmiştir. Geçerlilik Cronbach's alpha katsayıları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the validity and reliability of the Turkish version of the Toronto Aortic Stenosis Quality of Life questionnaire, which was developed specifically for individuals with aortic stenosis (AS). Toronto Aortic Stenosis Quality of Life Questionnaire (TASQ) is a scale developed to evaluate the quality of life of AS cases, consisting of 5 subsection and 16 questions. 81 individuals who had a cardiac indication for Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) intervention due to AS who were in the cardiology service and volunteered to participate in the study were included. The mean age was 76.5± 5.1 years. Along with the TASQ scale, the SF-12 scale and the Kansas City Cardiomyopathy scale were used to evaluate the quality of life of the participants. Functional exercise capacity was determined with the Six Minute Walk Test (6MWT) and physical activity level were determined with the International Physical Activity Questionnaire. Sample adequacy and suitability were evaluated for factor analysis using Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) and Bartlett's Test. The validity of the dimensions was examined by exploratory factor analysis. Validity was assessed with Cronbach's alpha coefficients.