Birinci basamakta hastalık yönetim platformu(HYP) tarama ve izlemi için başvuran bireylerde hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of patient satisfaction in individuals applying for disease management platform (DMP) screening and monitoring in primary care
- Tez No: 872853
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ABDULLAH OZAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Birinci basamakta hastalık yönetim platformu (HYP) tarama ve izlemi için başvuran hastaların algı, memnuniyet düzeyini ölçmek amacıyla yaptığımız çalışmada; birinci basamak sağlık hizmetlerinde HYP etkinliği ile hastaların birinci basamak sağlık hizmetlerinden daha memnun olmalarını sağlamak için değerli bir katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Bu çalışma tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini 01.03.2024-01.05.2024 tarihleri arasında arasında bir aile sağlığı merkezine hastalık yönetim platformu tarama ve izlemi için başvuran 280 kişi dahil edildi. Katılımcılara hasta bilgi formu ile ayaktan hasta memnuniyet ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamızı 173 kadın, 106 erkek olmak üzere, yaş ortalaması 54,73±12,77 olan, 279 kişi tamamladı. Katılımcıların %50,9'una (n=142) daha önce hastalık yönetimi platformu yapıldığı ve katılımcıların %99,3'ünün (n=277) kendi aile hekimi tarafından hastalık yönetimi platformu hakkında haberdar edildiği belirlenmiştir. Katılımcıların %99,3'ünün (n=277) bir sonraki hastalık yönetim platformu için gelmeyi düşündüğü belirlenmiştir. Katılımcıların yaş grupları, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durumu, gelir durumu, kronik hastalık ile ölçek toplam ve alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Çalışmamızda fiziksel koşullarının ve iletişim kalitesinin, hasta memnuniyetini etkileyebileceğini göstermektedir. Muayene sürecinin ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin, hastaların memnuniyetini etkileyebileceğini göstermektedir. Tetkiklerin sağlık hizmetlerinin genel memnuniyetini artırabileceğini göstermektedir. DM izlem hastalarının muayene teşhis ve tedavi sürecinden memnun oldukları bulunmuştur. Kronik hastalıkların izlemin çoğunluğu hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık hastalarından oluşmaktaydı. Kronik hastalığı olan bireylerin hastalık yönetim platformu tarama ve izleme süreçlerine katılımı incelendiğinde, yüksek bir oranın bu hizmetlerden yararlandığı gözlemlenmektedir. Hastalık yönetim platformları, kronik hastalığı olan bireylerin sağlık durumlarını izlemek ve yönetmek için etkili bir araç olarak görülmektedir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde yapılan hyp tarama ve izlemlerinin birinci basamak hasta memnuniyetinde artışa yol açtığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study aimed at measuring the perception and satisfaction levels of patients applying for screening and monitoring on the Disease Management Platform (DMP) in primary care, we aim to provide a valuable contribution to enhancing patient satisfaction with primary healthcare services through the effectiveness of the DMP in primary care. This study was planned as a single-center, prospective, descriptive, and exploratory study. The study population consisted of 280 individuals who applied to a family health center for disease management platform screening and monitoring between 01.03.2024 and 01.05.2024.The participants were administered an outpatient patient satisfaction scale along with a patient information form. Our study was completed by 279 individuals, with 173 females and 106 males, and the mean age was 54.73±12.77 years. Of the participants, 50.9% (n=142) had previously undergone disease management platform, and 99.3% (n=277) were informed about the disease management platform by their own family physician. It was determined that 99.3% of the participants (n=277) intended to return for the next disease management platform. No statistically significant differences were found among the participants' age groups, gender, education level, marital status, income level, chronic illness, and total scale and subscale scores (p>0.05). Our study demonstrates that physical conditions and quality of communication can influence patient satisfaction. It indicates that the quality of the examination process and healthcare services can affect patient satisfaction. It demonstrates that examinations can enhance overall satisfaction with healthcare services. It has been found that DM monitoring patients are satisfied with the examination, diagnosis, and treatment process. The majority of the monitoring for chronic diseases consisted of patients with hypertension and cardiovascular disease. When examining the participation of individuals with chronic diseases in disease management platform screening and monitoring processes, a high proportion were observed to benefit from these services. Disease management platforms are seen as effective tools for monitoring and managing the health conditions of individuals with chronic diseases. It has been observed that DMP screening and monitoring in primary healthcare services lead to an increase in patient satisfaction in primary care.