Kardiyopulmoner bypasın eritrosit deformabilitesine etkisi
The effect of cardiopulmonary bypass on erythrocyte deformability
  1. Tez No: 872873
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ Kardiyopulmoner bypas (KPB) sayesinde birçok kalp ameliyatının başarıyla yapılabilmesi mümkün olabilmiştir. Ancak KPB sırasında dolaşımın fizyolojik olmayan ortamda sürdürülmesi çeşitli sistemik bozukluklulara ve dolaşım elemanlarının bazı özelliklerinde değişikliklere sebebiyet verebilmektedir. Kardiyopulmoner Bypas sonrası eritrositlerde ve kan viskozitesinde olumsuz değişiklikler farklı tekniklerle ölçülerek çalışmalara konu olmuştur. Çalışmamızda bu değişikliklerin güncel teknikler eşliğinde yeniden çalışılarak, KBP sırasında uygulanan sıcaklık ve kardiyopulmoner bypasın süresi ile ilişkili olup olmadığı gösterilmek istenmiştir. YÖNTEM KPB ile kardiyak operasyona alınan 48 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların KPB süreleri, hipotermi dereceleri kaydedilerek değerlendirilmiştir. Hastalarda eritrosit deformabilitesi, eritrosit agregasyonu, tam kan viskozitesi, total oksidan seviyesi (TOS) ve total antioksidan seviyesi (TAS) ölçülmüştür. Eritrosit deformabilitesi ve eritrosit agregasyonu ölçümü için lazerli ektasitometri cihazı (LORRCA, RR Mechatronics, Hoorn, The Netherlands) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON Cardiopulmonary bypass (CPB) has made it possible to successfully perform many heart surgeries. However, maintaining circulation in a non-physiological environment during CPB can lead to various systemic disorders and changes in the properties of blood components. Negative changes in erythrocytes and blood viscosity after CPB have been the subject of studies measured using different techniques. In our study, we aimed to re-examine these changes using current techniques and determine if they are associated with the temperature and duration of CPB. METHODS A total of 48 patients who underwent cardiac surgery with CPB were evaluated. The CPB durations and degrees of hypothermia were recorded. Erythrocyte deformability, erythrocyte aggregation, whole blood viscosity, total oxidant status (TOS), and total antioxidant status (TAS) were measured in these patients. A laser-assisted ektacytometer (LORRCA, RR Mechatronics, Hoorn, The Netherlands) was used to measure erythrocyte deformability and erythrocyte aggregation.