Ekonomik kurumlarda rekabet avantajını desteklemede elektronik pazarlamanın rolü (Bağdat akıllı telefon piyasasında uygulama)
The role of electronic marketing in supporting competitive advantage in economic institutions (implementation in Bagdat smartphone market)
  1. Tez No: 872891
  2. Yazar: HATEM KAREEM RASHID RASHID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ AYKUTALP AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Ekonomik Kurumunda Rekabet Avantajını Desteklemede Elektronik Pazarlamanın Rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma popülasyonu Irak'taki tüm akıllı telefon kullanıcılarından oluşurken, çalışma örneklemi için Irak'taki akıllı telefon kullanıcıları arasından rastgele 400 kişi seçildi ve bu kişilere anketler dağıtıldı, (391) kişi ankete yanıt verirken, analiz için geçerli olan anket sayısı (342)'dir. Bu çalışma elektronik pazarlamanın, ekonomik kurumlardaki rekabet avantajını desteklemede istatistiksel olarak %95 önem düzeyinde önemli bir rolü olduğunu, ekonomik kurumlarda fiyat, hizmet, tanıtım, dağıtım gibi rekabet avantajlarını desteklemede istatistiksel olarak %95 önem düzeyinde önemli bir rolü olduğunu ortaya koymaktadır. Elektronik pazarlamanın ekonomik kurumlarda rekabet avantajını desteklemede yaş unsuru için istatistiksel olarak %5 önem düzeyinde önemli farklılıklar bulunmaktadır. Çalışma, Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinin, şirket açısından büyük kar getirisi sağlayan müşterilere odaklanarak hizmetlerini tanıtabilmek için uygun pazarlama programları geliştirmelerini ve telekomünikasyon şirketlerinin Irak'ın tüm illerinde ve şubelerinde elektronik pazarlama kavramı avantajlarını lehine çevirmek için ne gibi çalışmalar yapması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the Role of Electronic Marketing in Supporting Competitive Advantage in Economic Institution. While the study population consisted of all smartphone users in Iraq, 400 people were randomly selected from among Iraqi smartphone users for the study sample and questionnaires were distributed to these people, (391) responded to the questionnaire, while the number of questionnaires valid for analysis was (342) . This study reveals that electronic marketing has an important role at 95% statistical significance level in supporting the competitive advantage in economic institutions, and it has a statistically significant role at 95% significance level in supporting competitive advantages such as price, service, promotion and distribution in economic institutions. There are significant differences at the 5% significance level for age factor in supporting the competitive advantage of electronic marketing in economic institutions. The study suggests that the telecommunication companies in Iraq should develop appropriate marketing programs to promote their services by focusing on the customers with great profits for the company, and what efforts should be made by the telecommunications companies in all provinces and branches of Iraq to turn the advantages of the electronic marketing concept in their favor.