Satire as a form of social criticism in the works of Oscar Wilde: An overview on a woman of no importance and an ideal husband
Oscar Wılde'ın eserlerinde bir sosyal eleştiri biçimi olarak hiciv: Önemsiz kadın kadın ve ideal bir koca üzerine bir inceleme
- Tez No: 872892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Oscar Wilde (1854-1900), 19. yüzyılın sonlarında ''Sanat İçin Sanat'' fikrini vurgulayan Estetik Hareketin öncüsü olarak kabul edilen İrlandalı bir şair, oyun yazarı, eleştirmen ve romancıdır. Estetik Akımı yaygınlaştıran kişi olarak kabul edilmesine rağmen Wilde, toplumundaki kusurları görmezden gelememiş ve sanatsal yaratımlarıyla bu kusurları gidermeye çalışmıştır. Esprili diyaloglar, epigramlar ve paradokslar aracılığıyla, kendi siyasi ve sosyal görüşlerini açıkça politik olmadan incelikle ifade edebilmiştir. Wilde, eserlerinde Viktorya döneminin sorunlarını ele almaktadır. Bu dönemin sorunlarını ele alırken elbette en önemli meselelerden biri olan kadın sorununa da dikkat çekmtiştir. Kadın sorunlarının varlığı, bir kadın hükümdarın yönetiminde oldukça ironiktir. Ancak Viktorya dönemi çelişkilerle dolu bir dönemdir. Bir yandan çok güçlü toplumsal cinsiyet kodları hakim iken öte yandan feminizm kuramının ilk ortaya çıkışı da bu dönemle örtüşmektedir. Bu tez çalışması Oscar Wilde'ın eserlerini toplumsal cinsiyet rollerini ironik bir şekilde ortaya koyması açısından incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Oscar Wilde (1854-1900) is an Irish poet, playwright, critic, and novelist who widely regards as the precursor of the Aesthetic Movement, which emphasis the idea of ''Art for Art's Sake'' in the late nineteenth century. Despite the fact that he credits with popularizing the Aesthetic Movement, Wilde could not overlook the flaws in his society and attempts to remedy these flaws through his artistic creations. Through the witty dialogs, epigrams, and paradoxes, he expresses his own political and social views without being overtly political. Wilde deals with the problems of the Victorian era in his works. While he adresses the problems of this period, he also draws attention to one of the most important issues, the problem of women. The existence of women's issues is rather ironic under a female monarch. The Victorian era, however, is a time full of contradictions. On the one hand, very strong gender codes dominate, on the other hand, the first emergence of feminism theory coincides with this period. This thesis examines the works of Oscar Wilde in terms of revealing gender roles in an ironic way.