PKK terör örgütü tasfiye edilebilir mi? edilebilmesi için neler yapılmalıdır?
Is it possible to discharge the terrorist organization PKK? if it is, what should be done?
  1. Tez No: 262267
  2. Yazar: MUHİTTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, yaklaşık kırk yıldır Türkiye'de faaliyette bulunan, 40 bin civarında insanın ölümüne yol açan, özellikle Irak sınırına yakın illerde yaşayan vatandaşların can kaygısı ve eğitim-sağlık hizmeti eksikliğini giderebilmek maksadıyla kitleler halinde Türkiye'nin batı-güneyine göç etmesine, bölgedeki tarım ve zengin hayvan besiciliğinin neredeyse yok edilmesine sebebiyet veren PKK terör örgütü incelenmiş, tasfiye edilebilmesi için öneriler getirilmeye çalışılması amaçlanmıştır.Çalışmanın hazırlanmasında kaynak tarama tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmaya, üzerinde uzlaşıya varılamamış olan terör ve terörizm tanımlarından başlanılmış ve bir sonraki bölümde PKK terör örgütünün kuruluşu, ideolojisi ve güçlenip çöküş sürecine girişinden bahsedilmiştir. PKK terör örgütünün tasfiyesine yönelik öneriler getirilmeden önce çözüm yolları örnek oluşturması amacıyla IRA, ETA ve FIS terör örgütleri incelenmiştir.PKK terör örgütünün mevcut durumu ve konunun uzmanı olduğu iddia edilen kişilerin sunduğu öneriler başlıklar altında bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Terörle mücadele doğrultusunda yapılması gerekenler, sosyal - kültürel yönde gerçekleştirilmesi gerekenler ve silahlı terör örgütüne yönelik önlemler olmak üzere iki ana başlıkta anlatılmıştır. AKP iktidarının 2009 yılı ortalarında ortaya attığı ?açılım? hareketi ile gelen bazı tartışmalara da bu bölümde değinilmiştir.Çalışmanın sonucunda, terör örgütü her ne kadar yoğun dış destek alsa da, gerekli önlemler zaman kaybetmeden titizlikle alındığı takdirde, PKK terör örgütünün sonlandırılabileceği sonucuna varılmıştır. Örgütün sonlandırılmasının uzun vadede gerçekleşebilme ihtimali bulunmaktadır, bunun nedeni ise Türkiye'nin doğu bölgelerinde yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlardan PKK terör örgütünün faydalanması ve bu sorunların çözümünün ancak uzun vadede gerçekleşebilecek oluşudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the terrorist organization PKK which has been operating in Turkey for over 40 years and has caused over 40 thousands deaths and also huge immigration of the people living especially in the cities near Iraq towards the south and west of Turkey with the aim of being alive and solving the problems related to education and health and also almost destroyed agricultural and animal husbandry life is studied and then it is aimed to bring forward proposals for discharging this terrorist group.Comprehensive literature review is adopted in this study. In this direction, definitions concerning terror and terrorism which international common opinion can never be achieved on are attempted to be provided and in the next part of the study the foundation, identifying its ideology, gaining its strength and then its collapse periods are mentioned. Before bringing forward some proposals for discharging this organization, IRA, ETA and FIS are examined as the used key of the situation in the related countries may set a good example.The current situation of PKK and the proposals for discharging it are tried to be collected under the related headings. In the counter-terrorism process, what should be done or not are described under two main headings as social?cultural measures to be taken and measures against armed terrorist organization. Some discussions occurred after ?the democratic initiative? proposed by AKP are also mentioned in this part.In the wake of the studies, no matter what support it gets, if the necessary precautions are taken punctiliously, it has been deduced that PKK can be discharged. There is a possibility that it may take place in the long term, because the social and cultural problems which exist in Eastern Turkey and are used by PKK can only be solved in the long term period.