Etkileşim - iletişim yönüyle 'sanat ve işaretler '
Interaction - 'art and signs' in communication
  1. Tez No: 872900
  2. Yazar: AYŞE ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA İNCİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yöntemi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sanat, genel anlamda, yaratıcılık ve imgelem sözcüğünün dışavurumu olarak kabul edilebilir. Sanat, sanat tarihi boyunca farklı biçimlerde açıklanmıştır. Sanatın türleri arasında Edebiyat, Resim, Heykel ve Mimari ilk akla gelenlerdendir. Sanatın, tarih öncesi dönemde yaşamış olan insanların yaşadıklarını veya gözlemlediklerini, mağaralarının duvarlarına resmetmesiyle, küçük heykelcikler, takılar, danslar yapmasıyla başladığı söylenebilir. Sonraki dönemlerde resim sanatına dönüşen bu süreç ile günümüze, geçmişin mesajlarını aktaran insan, mesajın iletilebilmesi için çeşitli işaret ve sembollerden faydalanmıştır. Tarihsel yaşamın bütünlüğü, kadim bilgiler ve kültürel kimliklerin kazınmış olduğu bu bulgular, insan topluluklarının bıraktığı izlerdir ve bu izler ile insanın, geçmişten günümüze bir iletişim yolu açtığı söylenebilir. Bilindiği üzere; ilk canlının varlığından itibaren bu güne kadar, iletişim hep var olmuştur ve sanat tanımının öznesinde de insanoğlu yer almaktadır. Sonuçta, insan yaşamsal süreçleri ile çağın gelişimini takip etmek isteyen sosyal bir varlıktır. Yapılan bu araştırmada, iletişimde sanatın yeri ve önemini, çağlar içerisinde sanatın insanlarla kurmuş olduğu etkileşim ve iletişim yollarını, sanatta iletişim bağlamında işaret ve sembollerin kullanımını, etkileşim ve iletişim yönü ve Türk İşaret dili'ndeki karşılıkları ele alarak, M. Ö., İlk Çağ, Orta Çağ, Rönesans Dönemi, Barok Dönemi, Modern Sanat Dönemi ve Çağdaş Sanat Döneminde amacına uygun olarak seçilen 7 ayrı eserin örnek çözümlemesi yapılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler; • Sanat • iletişim • Etkileşim • İşaret • Sembol • Türk İşaret Dili
Özet (Çeviri)
Art, in general, can be considered usable and imaginative readability. Art in different forms in art history. Literature, Painting, Sculpture and Architecture are among the types of art that come to mind first. The history of art is with the observations made by people in ancient times that they could make small figurines, jewelry, dances to the cave walls. With this lesson, which later turned into the art of painting, the human being, who conveyed the messages of the past from education, benefited from signs and symbols for messaging. These are the dimensions of human societies, as their historical identity is in excavations and lives. And about this, a communication sale can be made that mentions the article. Want polish; From the first living being's education to this day, there is communication and the subject of the definition of art includes human beings. Learning is a social project that wants to be a volunteer of human life and the age. In this interview, when the place of art in art and the presentation of signs and symbols in communication, communication in art, and gifts in the Turkish language, which it has established from within art in general in the following years, are discussed. , Medieval Period, Baroque Period, Modern Art Period and Contemporary Period, in accordance with its purpose, application to sample sampling through Art 7. Keywords; • Art • communication • interaction • Sign • Symbol • Turkish Sign Language