Diyabetik mikroalbüminürisi olan ve olmayan hastalarda arteriyel sertlik ölçümü; mikroalbüminüri ve arteriyel sertlik arasındaki ilişkiyi değerlendirme
- Tez No: 872901
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus sürekli tıbbi bakım gerektiren, kronik, tüm organizmayı etkileyen bir metabolizma bozukluğudur. Hastalığın akut ve kronik komplikasyon risklerini azaltmak için hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların sık eğitim almaları gerekmektedir. Diyabetik nefropatinin erken bulgusu albüminürinin olmasıdır. Albüminüri kötü renal fonksiyonlar için öngörücüdür. Aynı zamanda hipertansiflerde, diyabetiklerde ve genel populasyonda kardiyovasküler risk faktörüdür. Arteriyel sertlik artmış kardiyovasküler risk ile ilişkilidir. Bu nedenle yüksek kardiyovasküler hastalık (KVH) riski olanlarda tedavi stratejileri belirlenirken değiştirilebilir risk faktörlerinden biri olan arteriyel sertlik azaltılmaya çalışılmalıdır. Son yıllarda arteriyel sertliği azaltabilecek tedavi yöntemlerine artan bir ilgi söz konusudur. Bizim çalışmamızda ise diyabetes mellitus tanılı hastalarda arteriyel sertlik ile mikroalbüminüri ve çeşitli serum biyokimyasal ve antropometrik değerlerin karşılaştırılması; arteriyel sertlik ile mikroalbüminürinin olası ilişkisinin saptanması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 15.05.2022-15.08.2022 tarihleri arasında T.C.S.B Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran Diyabetes Mellitus tanısı olup mikroalbüminürisi olan 32 hasta ve Diyabetes Mellitus tanısı olup mikroalbüminürisi olmayan 31 hasta dahil edilmiştir. Hastaların , ad-soyad, yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, bel çevresi, komorbid hastalıkları,sigara-alkol kullanımı, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserit, HbA1c, ürik asit, üre, kreatinin, spot idrarda mikroalbümin, tam idrar tetkiki ve ölçülen nabız dalga hızı (NDH), augmentasyon indeksi (Alx), santral ve periferik sistolik, santral ve perferik diyastolik kan basınçları, periferik nabız basıncı verileri kaydedildi. Hastaların nabız dalga hızı (NDH), augmentasyon indeksi (Alx) ve arteriyel kan basıncı parametreleri, ''Mobil-O-Graph® ARCsolver algorithm'' cihazı ile aynı kişi tarafından ölçüldü. Veriler“SPSS statistic 22.0”yardımıyla elektronik ortama aktarılarak, istatistiksel olarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p değerinin 0,05'ten küçük olması olarak kabul edildi. Bulgular: Pulse wave velocity (nabız dalga hızı) (PWV); mikroalbüminürisi mevcut olan grupta ek hipertansiyon komorbiditesi olanlarda istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p=0,026); yaş, üre ve sistolik kan basıncı ile pozitif yönlü korelasyon saptandı (sırası ile p102cm kadında>88cm olan grupta istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus is a chronic metabolic disorder that requires constant medical care and affects the whole organism. In order to reduce the risks of acute and chronic complications of the disease, both healthcare professionals and patients need to receive frequent training. An early sign of diabetic nephropathy is albuminuria. Albuminuria is a predictive of poor renal function. It is also a cardiovascular risk factor in hypertensives, diabetics and the general population. Arterial stiffness is associated with increased cardiovascular risk. For this reason, arterial stiffness, which is one of the modifiable risk factors, should be tried to be reduced while determining treatment strategies in patients with high cardiovascular disease (CVD) risk. In recent years, there has been an increasing interest in treatment modalities that can reduce arterial stiffness. In our study, the comparison of arterial stiffness with microalbuminuria and various serum biochemical and anthropometric values in patients with diabetes mellitus; It was aimed to determine the possible relationship between arterial stiffness and microalbuminuria. Materials and Methods: Our study included 32 patients diagnosed with Diabetes Mellitus with microalbuminuria and 31 patients diagnosed with Diabetes Mellitus without microalbuminuria, who applied to the Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics of the TC Health Sciences University Izmir Tepecik Education and Research Hospital between 15.05.2022 and 15.08.2022. Name-surname, age, gender, height, weight, body mass index, waist circumference, comorbid diseases, smoking-alcohol use, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride, HbA1c, uric acid, urea, creatinine, microalbumin in spot urine, complete urinalysis and measured pulse wave velocity (PWV), augmentation index (Alx), central and peripheral systolic, central and peripheral diastolic blood pressures, peripheral pulse pressure data were recorded. Pulse wave velocity (PWV), augmentation index (Alx) and arterial blood pressure parameters of the patients were measured by the same person with the Mobil-O-Graph® ARCsolver algorithm device. The data were transferred to electronic media and analyzed statistically with“SPSS statistic 25.0”. The statistical significance level was accepted as p value less than 0,05.