Periferik intravenöz kateter uygulamasında kullanılan farklı nonfarmakolojik yöntemlerin işlem süresi, ven görünürlüğü ve ağrı şiddetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on procedure time, vein visibility and pain severity of different nonpharmacological methods used in peripheral intravenous catheter application
  1. Tez No: 872910
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde periferik intravenöz kateterizasyon uygulaması öncesinde girişim bölgesine yapılan lokal sıcak, soğuk ve vibrasyon uygulamalarının ven dolgunluğu, uygulama süresi ve ağrı şiddeti üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Randomize kontrollü olarak planlanan bu çalışma, Mart- Ağustos 2023 tarihi arasında acil servise başvuran ve araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan 120 birey ile yürütüldü. Periferik intravenöz katerizasyon bölgesine 1 dakika boyunca bir uygulama grubuna lokal sıcak uygulama, bir uygulama grubuna lokal soğuk uygulama, bir uygulama grubuna ise Buzzy® cihazı aracılığıyla soğuk uygulama yapılmadan sadece lokal vibrasyon uygulandı. Kontrol grubuna ise standart periferik intravenöz katerizasyon uygulaması yapıldı. Grupların ven dolgunluğu, ağrı düzeyi ve işlem süreleri değerlendirildi. Soğuk uygulama grubunun, sıcak ve vibrasyon uygulama gruplarına göre ven dolgunluğunun anlamlı derecede yüksek ve uygulama süresinin kısa olduğu; kontrol grubu, sıcak ve vibrasyon uygulama gruplarına göre ise ağrı şiddetinin anlamlı derecede düşük olduğu bulundu. Sıcak uygulama, vibrasyon uygulama ve kontrol grupları arasında ven dolgunluğu, uygulama süresi ve ağrı şiddeti bakımından anlamlı bir farkın olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
A single-blinded randomized controlled trial. The study included 120 adults who were randomly selected between March and August 2023. One application group received local hot application, one group received local cold application, and one received local vibration using the Buzzy® device without cold application. The applications, to the site of the peripheral intravenous catheterization, lasted one minute. The control group the received standard peripheral intravenous catheterization application. The groups' venous dilation was assessed on the Vein Assessment Scale and the level of pain felt during catheterization was assessed using a Visual Analog Scale. It was found that the venous dilation of the cold application group was significantly higher and procedure duration was shorter than that of the hot and vibration application groups, and its pain severity was significantly lower than that of the control group and the hot and vibration application groups. It was seen that there was no significant difference in venous dilation, procedure duration and pain severity between the hot application, vibration application and control groups.