Parkinson hastalarında gastrointestinal disfonksiyon skalasının türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the gastrointestinal dysfunction scale for parkinson's disease
  1. Tez No: 872940
  2. Yazar: SEÇİL IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Parkinson hastalarında nonmotor semptomlar (NMS) motor semptomlar kadar önemlidir ve hayat kalitesi üzerine belirgin etkileri vardır. Gastrointestinal sistem (GİS) disfonksiyonu hem hastalığın patogenezinde yer alan hem de hastalık seyri boyunca çok sık görülen bir NMS'dir. Amacımız; Parkinson hastalarında GİS'e özel şikayetleri ayrıntılı şekilde sorgulayan ilk ve tek ölçek olan“Gastrointestinal Dysfunction Scale for Parkinson's Disease (GIDS-PD)”ölçeğini Türkçe'ye uyarlamak ve geçerlilik güvenilirlik çalışmasını yaparak, araştırmalarda ve klinikte kullanım için Parkinson hastalığı (PH) ile ilgilenen klinisyenlerin yardımına sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya“Movement Disorder Society (MDS)”Parkinson hastalığı tanı kriterlerini karşılayan 120 Parkinson hastası ve herhangi bir nörodejeneratif hastalığa sahip olmayan 60 sağlıklı kontrol alınmıştır. Katılımcılar SCOPA-AUT Türkçe versiyonu, Non-Motor Symptoms Questionnaire Türkçe Versiyonu (NMSQuest-TR), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Parkinson Hastalığında Gastrointestinal Disfonksiyon Skalası Türkçe Versiyonu (GIDS-PD-TR), Hoehn and Yahr (H&Y) ve Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) Bölüm 3 ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Parkinson hastaları ve sağlıklı kontroller cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim yılı, sigara, alkol kullanımı, sistemik hastalık varlığı, antidepresan ilaç kullanımı açısından benzerdi (p>0,05). Güvenilirlik analizinde GIDS-PD-TR Cronbach alfa değeri 0,837 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Nonmotor symptoms are as important as motor symptoms in Parkinson's patients and have significant effects on quality of life. Gastrointestinal system dysfunction is a nonmotor symptom that is both involved in the pathogenesis of the disease and is very common throughout the course of the disease. Our aim is to make a Turkish adaptation of the“Gastrointestinal Dysfunction Scale for Parkinson's Disease (GIDS-PD)”, the first and only scale that questions complaints specific to the gastrointestinal system in Parkinson's patients in detail, and to conduct its validity and reliability study available to clinicians interested in Parkinson's disease for use in research and clinics. Materials and Methods: One hundred twenty Parkinson's patients who met the“Movement Disorder Society (MDS)”Parkinson's disease diagnostic criteria and 60 healthy controls who did not have any neurodegenerative disease were included in the study. Participants were assessed using the Turkish version of SCOPA-AUT, Non- Motor Symptoms Questionnaire (NMSQuest-TR), Hospital Anxiety and Depression Scale and Gastrointestinal Dysfunction Scale for Parkinson's Disease (GIDS-PD-TR), H&Y and Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) Part III has been evaluated. Results: Parkinson's patients and healthy controls were similar in terms of gender, age, marital status, income level, years of education, smoking, alcohol use, presence of systemic disease, and antidepressant use (p>0.05). In the reliability analysis, the GIDS- PD-TR Cronbach's alpha value was found to be 0.837.