Parkinson hastalığında otonomik disfonksiyon
Autonomic dysfunction in parkinson disease
  1. Tez No: 267254
  2. Yazar: BESTE YOLDAŞ SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN RİFAT KOYUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Parkinson hastalığı (PH) esansiyel tremordan sonra en yaygın hareket bozukluğu ve ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Parkinson hastalarında çoğunlukla problem motor semptomlar (tremor, rijidite, bradikinezi, yürüme güçlüğü, dengesizlik) olmasına rağmen hastalığın non-motor komplikasyonları da oldukça önemlidir.Otonomik disfonksiyon PH'nin en yaygın non-motor özelliklerinden biri olup ortostatik hipotansiyon, siyalore, bağırsak ve mesane disfonksiyonu, seksüel disfonksiyon ve anormal terlemeyi içerir. Otonomik semptomlar neredeyse bütün PH hastalarında hastalığın herhangi bir evresinde ortaya çıkabilir ve hastalığın yüküne katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Parkinson?s disease (PD) is the most common movement disorder besides essential tremor and the second most common neurodegenerative disease. Although the majority of problems for Parkinson?s disease patients are motor (tremor, slowness, rigidity, gait difficulties, imbalance), the nonmotor complications of this disease can be quite significant.Autonomic dysfunction is a common non-motor feature of PD which can include orthostatic hypotension, sialorrhea, bowel and bladder dysfunction, sexual dysfunction, and abnormal sweating. Autonomic symptoms occur in virtually all patients with PD at any stage of their disease and contribute to the disease burden.