Rat gözlerinde korneal neovaskülarizasyon üzerine riboflavin-uva çapraz bağlama ve rose bengal-yeşil ışık çapraz bağlama etkilerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
A comparative study on the impacts of riboflavin-uva cross linking and rose bengal green light in the corneal neovascularization in rat eyes
  1. Tez No: 872944
  2. Yazar: MERVE ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CÜNEYT ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Rat gözlerinde kornea neovaskülarizasyonu üzerine riboflavin-UVA çapraz bağlama ve rose bengal-yeşil ışık çapraz bağlama yöntemlerinin karşılaştırmalı etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 40 adet Wistar cinsi dişi albino rat kullanılmıştır. Deneklerin her 2 gözünde korneaya 3 adet sütür atılması ile kornea neovaskülarizasyonu modeli oluşturulmuştur. Takiben 3. gün denekler randomize olarak 4 gruba ayrılmıştır: Kontrol (grup-1), riboflavin-UVA KKÇB (grup-2), rose bengal-yeşil ışık KKÇB (grup-3), yeşil ışık grubu (grup-4). Çapraz bağlama ve yeşil ışık uygulamaları 3. gün yapılırken denekler 0-3-7-14. günlerde değerlendirilmiştir. Vizitlerde ÖS-OCT ve ön segment fotoğrafları çekilmiştir. Her gruptan deneklerin yarısı 7. gün sakrfiye edilirken, kalan yarısı 14. gün sakrifiye edilmiştir. Deneklerin sağ korneaları limbus sınırından alınarak VEGF, LYVE-1, CD68 immünhistokimya, hematoksilen-eozin boyama ve TUNEL analizi için değerlendirilirken, sol korneaları ise kantitatif analiz amacıyla ELISA yöntemi ile VEGF ve CD68 düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular: Vaskülarize alan riboflavin-UVA KKÇB grubunda hem 7 hem 14. günlerde kontrole ve diğer gruplara kıyasla anlamlı olarak daha düşük izlenmiştir (p=0,002, p0,005). İnflamasyon bulguları değerlendirildiğinde ELISA CD68 düzeyi 14. gün rose bengal-yeşil ışık KKÇB grubunda kontrole kıyasla daha düşük izlenirken (p=0,017), CD68 immünhistokimya boyanması iki çapraz bağlama grubunda da hem 7 hem 14. günlerde anlamlı olarak daha düşük izlenmiştir (p=0,002, p=0,002, sırasıyla). Hematoksilen-eozin boyanma ile lökosit sayıları benzer şekilde çapraz bağlama gruplarında 7. ve 14. günlerde daha düşüktür (p=0,003, p=0,002, sırasıyla). Dokuda keratosit sayıları çapraz bağlama gruplarında 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the comparative effects of riboflavin-UVA cross-linking (CXL) and rose bengal-green light cross-linking on corneal neovascularisation in rat eyes. Materials and Methods: 40 Wistar albino rats were included in the study. Corneal neovascularisation was induced by sutur placement into the cornea of each eye of the animals. Subsequently, on the 3rd day, the animals were randomly divided into 4 groups: Control (group-1), riboflavin-UVA CXL (group-2), rose bengal-green light CXL (group-3), green light group (group-4). Cross-linking and green light applications were performed on the 3rd day and each corneas were evaluated on days 0-3-7-14. Anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT) and anterior segment photographs were taken at each visits. Half of the animals from each group were sacrificed on day 7, while the remaining half were sacrificed on day 14. The right corneas of the animals were removed from the limbus border and examined for VEGF, LYVE-1, CD68 immunohistochemistry, haematoxylin-eosin staining and TUNEL analysis, while the left corneas were analysed for VEGF and CD68 levels by ELISA method for quantitative analysis. Results: Vascularised area in the riboflavin-UVA CXL group was significantly lower compared to the control and other groups on 7 and 14th days (p=0,002, p0,005). When inflammation findings were evaluated, ELISA CD68 level was significantly lower in rose bengal-green light CXL group on day 14 compared to control (p=0,017), while CD68 immunohistochemistry staining was significantly lower in both cross-linking groups on both days 7 and 14 (p=0,002, p=0,002, respectively). Leukocyte counts with haematoxylin-eosin staining were similarly lower in the cross-linking groups on the 7th and 14th days (p=0,003, p=0,002, respectively).