Mezopotamya'da 'Portre'
'Portraiture' in Mesopotamia
  1. Tez No: 872955
  2. Yazar: İREM ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİNER MARIA CZICHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Portre bireyin betimlenmesi ile oluşturulan bir tasvir sanatı olarak ortaya çıkmaktadır. Portrenin ortaya çıkışındaki amaç ile birlikte benzerlik, gerçeklik, psikoloji ve sosyal statü gibi dış faktörlerin etkileriyle yapılan farklı yaklaşımlar ve tanımlar portrenin birden fazla anlamı olduğunu göstermektedir. Portrenin anlam çeşitliliğinin belirlenmesiyle karmaşıklıklar ve anlaşılmazlıklar meydana gelmektedir. Bu tür karmaşıklıklar ve anlaşmazlıklar içinde savrulan portre tanımı ve Mezopotamya eserlerinin uyuşmamasının nedeni, portrenin anlam çeşitliliği ve Mezopotamya eserlerinin stilize ve gerçeğe yakın fizyonomik hatlar taşımalarının yanı sıra üretildikleri dönemin stilistik ve fizyonomik özelliklerine bağlı olmalarıdır. Portre ve Mezopotamya eserleri arasındaki bu zıtlık 'portre nedir?' ve 'Mezopotamya'da portre var mı?' sorularını akla getirmektedir. Ortaya çıkan problemin anlaşılabilmesi amacıyla arkeoloji, sanat tarihi ve heykel sanatındaki çeşitli portre tanımları incelenerek, Çanak-Çömleksiz Neolitik Dönemden, Eski Babil Dönemi'ne kadar seçili örnekler değerlendirilip, karşılaştırmaları yapılmıştır. Karşılaştırılan portre tanımları ve Mezopotamya eserleri, söz konusu eserlerin birer portre olup olmadığı sorusuna yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Portraiture emerges as a performing art created by depicting the individual. Different approaches and definitions made with the effects of external factors such as similarity, reality, psychology and social status, together with the purpose of the emergence of the portrait, show that the portrait has more than one meaning. Complexities and incomprehensibilities arise with the determination of the diversity of the meaning of portrait. The reason for the incompatibility between the definition of portrait and Mesopotamian artefacts, which are tossed in such complexities and disagreements, is that the diversity of the meaning of portrait and Mesopotamian artefacts have stylised and lifelike physiognomic features, as well as being dependent on the stylistic and physiognomic characteristics of the period in which they were produced. This contrast between portraiture and Mesopotamian artefacts raises the questions 'what is portraiture?' and 'was there portraiture in Mesopotamia'? In order to understand the emerging problem, various portrait definitions in Archaeology, Art History and Sculpture Art were examined and selected examples from the Pre-Pottery Neolithic Period to the Old Babylonian Period were evaluated and compared. The compared portrait definitions and Mesopotamian artefacts provided a new perspective on the question of whether these artefacts are portraits or not.