Bipolar bozukluk tanılı ayaktan hastalarda subsendromal belirtilerin işlevsellik, damgalanma ve dürtüsellik ile ilişkisi
The relationship of subsyndromal symptoms with functioning, stigma and impulsivity in outpatients with bipolar disorder
  1. Tez No: 872969
  2. Yazar: HAZEL DEMİRÖZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE GIYNAŞ AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bipolar bozukluk, mani, hipomani ve depresif ataklar ve atak arası dönemlerde iyilik hali giden kronik ruhsal bir hastalıktır. Hastaların önemli bir kısmı ataklar arasında subsendromal belirtiler yaşamaktadır. Bipolar bozuklukta subsendromal belirtiler ayaktan takiplerde kolaylıkla gözden kaçabilmektedir. Bu çalışmada, bipolar bozuklukta subsendromal belirtilerin işlevsellik, içselleştirilmiş damgalanma, dürtüsellik ve anksiyete ile ilişkisine bakılması ve subsendromal belirtili hastalar ile ötimik hastalar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamıza DSM-5 kriterlerine göre bipolar bozukluk tanısı olan 143 ayaktan hasta alındı. Hastalara klinisyen tarafından Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ölçekleri uygulandı. Uluslararası Bipolar Bozukluk Derneği (ISBD) kriterlerine göre 67 hasta subsendromal ve 76 hasta ötimik olarak gruplara ayrıldı. Hastalara özbildirim ölçeği olarak Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ), Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulandı. BULGULAR: Subsendromal belirtili grupta toplam epizod sayısı, toplam depresif epizod sayısı ötimik gruba göre anlamlı daha yüksekti (sırasıyla p=0,037; p=0,002). Subsendromal belirtili grupta karma özellikli epizod öyküsü, antidepresan ile manik kayma öyküsü, suisid öyküsü ötimik gruba göre anlamlı yüksekti (sırasıyla p=0,005; p=0,007; p=0,008).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Bipolar disorder is a chronic mental illness characterized by mania, hypomania, and depressive episodes, and a state of well-being during the inter-attack periods. A significant number of patients experience subsyndromal symptoms between attacks. Subsyndromal symptoms in bipolar disorder can be easily overlooked during outpatient follow-up. This study aimed to examine the relationship between subsyndromal symptoms and functionality, internalized stigma, impulsivity and anxiety in bipolar disorder and to determine the differences between patients with subsyndromal symptoms and euthymic patients. METHOD: 143 outpatients diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5 criteria were included in our study. Hamilton Depression Rating Scale (HDDO) and Young Mania Rating Scale (YMDO) scales were applied to the patients by the clinician. According to the International Society for Bipolar Disorder (ISBD) criteria, 67 patients were divided into subsyndromal and 76 euthymic groups. Bipolar Disorder Functioning Scale (BBIO), Internalized Stigma Scale in Mental Illnesses (RHIDO), Barratt Impulsivity Scale (BDO) and Beck Anxiety Scale (BAO) were applied to the patients as self-report scales. RESULTS: The total number of episodes and the total number of depressive episodes were significantly higher in the subsyndromal symptom group than in the euthymic group (p=0.037; p=0.002, respectively). In the subsyndromal symptom group, the history of mixed episodes, the history of manic shift with antidepressants, and the history of suicide were significantly higher than in the euthymic group (p=0.005; p=0.007; p=0.008, respectively).