Tip 2 diyabetli bireylerde kronotip ile glisemik kontrol, yeme davranışı ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between chronotype and glycemic control, eating behavior and depression in individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 872996
  2. Yazar: MERVE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MAHMUT İLKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabetli bireylerde kronotip ile glisemik kontrol, yeme davranışı ve depresyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Diyabet ve Obezite Polikliniği'ne başvuran 18-65 yaş arası 31 erkek, 83 kadın toplam 114 tip 2 diyabetli birey ile yapılmıştır. Bireylere genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular, 24 saatlik besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı, Sabahçıl-Akşamcıl Anketi, Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-R21) ve Beck Depresyon Ölçeği'ni (BDÖ) içeren anket gönüllülük esasıyla uygulanmıştır. Bireylerin %28,1'inin sabahçıl tip, %58,8'inin ara tip, %13,2'sinin aksamcıl tip olduğu belirlenmiştir. Bireylerin kronotiplerine göre biyokimyasal bulgularına bakıldığında; açlık kan glukozu, HbA1c, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). BKİ ile duygusal yeme ve kontrolsüz yeme davranışı arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür (p0,05). Kadınların bilişsel kısıtlama ve duygusal yeme davranışı puanları erkeklerden daha yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between chronotype and glycemic control, eating behavior and depression among individuals with type 2 diabetes. The research was conducted with a total of 114 individuals (31 males and 83 females) aged between 18 and 65 years, who attended the Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Diabetes and Obesity Clinic. Participants voluntarily completed a questionnaire including general information, dietary habits, anthropometric measurements, biochemical findings, 24-hour dietary recall, food frequency questionnaire, Morningness-Eveningness Questionnaire, Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R21) and Beck Depression Inventory (BDI). It was found that 28,1% of individuals were morning types, 58,8% were intermediate types and 13,2% were evening types. There were no statistically significant differences in biochemical parameters such as fasting blood glucose, HbA1c, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol and triglyceride levels based on chronotype (p>0,05). A significant relationship was observed between BMI and emotional eating behavior and uncontrolled eating behavior (p0,05). Female participants had higher scores for cognitive restraint and emotional eating behaviors compared to males (p0,05).