Dişsiz maksillada uygulanan subperiosteal ve zigoma implantların bruksizm karşısındaki dayanımlarının sonlu eleman analizi ile karşılaştırılm
Comparison of the strength of subperiosteal and zygoma implants applied in edentulous maxilla against bruxism by finite element analysis
- Tez No: 873011
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmada zigoma ve subperiosteal implant uygulamalarında bruksizm kuvvetleri altında implantlar ve kemik dokusu üzerinde meydana gelen streslerin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Üç boyutlu modelleme yazılımı olan Rhinoceros 4.0, VRMesh Studio ve Algor Fempro analiz programı kullanılarak Straumann ZAGA™ Flat zigoma implant modeli ve subperiosteal implant modeli hazırlandı. Bruksizmi taklit etmek üzere, hazırlanan modellerde, 5 numaralı diş üzerine 200 N, 6 ve 7 numaralı dişlerin her birine 400 N olmak üzere toplamda 1000 N dik kuvvet aktarımı; 5 numaralı diş üzerine 100 N, 6 ve 7 numaralı dişlerin her birine 200 N olmak üzere tüm dişlere toplam 500 N oblik kuvvet aktarımı gerçekleştirildi. Sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanılarak, uygulanan kuvvetler ile modellerde kortikal ve trabeküler kemikte meydana gelen Maksimum ve Minimum Principle Stres değerleri; implantlar, abutmentlar ve metal alt yapılar üzerinde ise meydana gelen Von Mises stres değerleri gösterildi. Bulgular: Çalışmamızda total dişsiz atrofik maksillada Model 1'e subperiosteal implant ile Model 2'ye ise 4 adet zigoma implant yerleştirildi. Uygulanan vertikal kuvvetler ile kortikal ve trabeküler kemik üzerindeki gerilme stresi en yüksek olarak Model 2'de görüldü. Oblik kuvvetler uygulandığında gerilme stresi kortikal kemik üzerinde Model 2' de daha yüksek iken trabeküler kemikte Model 1'in üzerinde daha yüksek olarak tespit edildi. Çalışmada vertikal kuvvetler altında sıkışma stresi değerlendirildiğinde kortikal kemik üzerinde Model 2'de trabeküler kemikte ise Model 1'de daha yüksek olarak bulundu. Oblik kuvvetler altında kortikal kemik ve trabeküler kemik üzerindeki sıkışma stresleri Model 1'de daha yüksek olarak belirlendi. Modellere uygulanan vertikal ve oblik kuvvetler altında implant yapısı, abutmentler ve metal yapı üzerindeki stresler de değerlendirilmiş ve subperiosteal implant uygulamasının yapıldığı Model 1 üzerindeki stres değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür Sonuç: Çalışma sonuçları dikkate alındığında hazırlanan her iki modelde de modeller üzerinde meydana gelen maksimum stres değerler kemik doku, implant ve metal alt yapının çekme dayanımlarının altında kaldı. Parafonksiyonel kuvvetlerin subperiosteal implanlar, kemik doku ve restorasyonlar üzerinde oluşturduğu etkinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla sonuçların klinik-in vitro çalışmalarla geliştirimesi ve desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the stresses on implants and bone tissue under bruxism forces in zygomatic implant and subperiosteal implant applications. Materials/Methods: Straumann ZAGA™ Flat zigomatic implant model and subperiosteal implants model were prepared using three -dimensional modeling software Rhinoceros 4.0, VRMesh Studio, and Algor Fempro analysis program. To simulate bruxism, a total of 1000 N vertical force of 200 N from the level of teeth 5 and 400 N from each of tooth levels 6 and 7, and a total of 500 N oblique of 100 N from the level of teeth 5 and 200 N from each of tooth levels 6 and 7 were applied. Using the finite element analysis method, the maximum and minimum Principal Stress values on the cortical and trabecular bone and the Von Mises stress values on the implants, abutments, and metal substructures were shown. Results: In our study, subperiosteal implants were placed in Model 1 and four zigomatic implants were placed Model 2 in a total edentulous atrophic maxilla. Under vertical forces, the tensille stress on cortical and trabecular bone the was highest in Model 2. When oblique forces were applied, the tensille stress was higher in Model 2 on cortical bone and higher in Model 1 on the trabecular bone. When the compressive stress under vertical forces was evaluated in the study, is was found to be higher in Model 2 on cortical bone and in Model 1 on trabecular bone. Under oblique forces, compressive stresses on cortical and trabecular bone were higher in Model 1. The stresses on the implant structure, abutments and metal structure (frameworks) under vertical and oblique forces applied on the models were also evaluated and the stress values on Model 1, where subperiosteal implant application was performed, were observed to be higher. Conclusion: According to the results of the study, the maximum values on both models were below the tensile strengths of the bone tissue, implant, and metal frameworks. In order to better understand the effect of parafunctional forces on subperiosteal implants, bone tissue and restorations, the results should be developed and supported by clinical-in vitro studies.