Hematoloji analizörlerinde yöntem karşılaştırması, çıkan cihaz uyarılarının periferik yayma ile birlikte değerlendirilmesi
Method comparison of hematology analyzers, evaluation of device alerts with peripheral smear
  1. Tez No: 873012
  2. Yazar: AHMAD KADO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKİ ÇEKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Farklı hematoloji analizörleri, hemogram testinde (tam kan sayımı) farklı yöntemler kullanmaktadır. Sayım sırasında anormal hücreler varlığında da flag uyarılar ekrana gelmektedir. Morfolojik olarak anormal hücreleri hızla tespit etmek büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada önce Mindray BC-6200 ve Edan H60 hematoloji analizörlerinin analitik performanslarının ve her iki analizörün analiz sonuçlarını karşılaştırılarak değerlendirilmesi, daha sonra da bu analizörlerde tespit edilen flag'lerin, periferik kan yayması incelenerek doğrulanması amaçlanmıştır. Bu çalışmadaki analizler, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nin servislerinde yatarak tedavi gören ve acil servise başvuran 18 – 70 yaş arası erkek ve kadın hastalardan rastgele alınan toplam 900 adet tam kan numuneleri kullanılarak yapılmıştır. Tam kan sayımı analizlerinden önce Mindray BC-6200 ve Edan H60 hematoloji analizörlerinin analitik performans değerlendirmesi, CLSI H26-A2 prosedürüne uygun olarak yapılmıştır. Hastalardan alınan tam kan numuneleri önce Mindray BC6200 ve Edan H60 analizörlerinde analiz edilmiş; çalışma sırasında tespit edilen flag uyarısına sahip numunelerin, periferik kan yayması incelenerek çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Her iki hematoloji analizörün de iyi bir analitik performans gösterdiği saptanmıştır. İki cihazın tam kan sayım sonuçlarının WBC ve alt sınıfları, HGB, RBC ve PLT parametreleri açısından birbiriyle uyumlu bulunmuştur. Hemogram analizörlerinde ortaya çıkan flag'lerin cutoff değerleri Mindray BC-6200 ve Edan H60 cihazlarında sırasıyla OG: (>0, >1), Anormal Lenf/Blast: (>0, >0), Anormal PLT Histogramı: (>56, >54), PLT Kümesi (Mindray BC-6200 >4) olarak saptanmıştır. Mindray BC-6200 ve Edan H60 analizörlerinin hemogram sonuçları birbiriyle uyumlu olup, her iki cihaz için de görülen flag uyarılarının ''periferik kan yayması uzman değerlendirmesi'' ile doğrulanması uygundur.
Özet (Çeviri)
Different hematology analyzers use different methods for CBC (complete blood count) test. Flags are also displayed in the presence of abnormal cells during the count. Detecting morphologically abnormal cells rapidly, is very important. The aim of this study is to evaluate the analytical performances of Mindray BC-6200 and Edan H60 hematology analyzers and to compare the analysis results of both analyzers, and then to verify flags detected in these analyzers by examining the peripheral blood smear. 900 whole blood samples taken randomly from male and female patients between the ages of 18 and 70 who were treated as inpatients and who applied to the emergency department of Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcin City Hospital were included in this study. Before all blood count analyses, analytical performance evaluation of Mindray BC-6200 and Edan H60 hematology analyzers was performed in accordance with the CLSI H26-A2 procedure. Whole blood samples taken from the patients were analyzed with Mindray BC6200 and Edan H60 analyzers; The peripheral blood smears of the samples with the flags detected during the study were examined and the results were compared. Both hematology analyzers have good analytical performance. The complete blood count results of the two devices were found to be compatible with each other, in terms of WBC and its subclasses, HGB, RBC and PLT parameters. The cut-off values of the flags are >0 and >1 for IMGs; >0 and >1 for abnormal Lymph/Blast; >56 and >54 for abnormal PLT Histogram; when Mindray BC-6200 is compared with Edan H60 respectively. PLT Cluster can only be detected by Mindray BC-6200 with a cut-off level of >4. The hemogram results of Mindray BC-6200 and Edan H60 analyzers are compatible with each other and it is appropriate to verify the flag warnings seen for both devices with“expert evaluation of peripheral blood smear”.