Diskoid menisküs sebebiyle parsiyel menisektomi yapılanhastaların uzun dönem sonuçları ve sağkalım analizi
Long-term follow-up and survival analysis of patients undergoingpartial meniscectomy for discoid meniscus
- Tez No: 873020
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AHMET ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diskoid lateral menisküs (DLM), en sık görülen menisküs varyantıdır. Yapısal değişikliklerin, menisküs yırtıklarının ve instabilitenin mekanik sonucu ortaya çıkan semptomatik DLM olgularında cerrahi tedavi önerilmektedir. Bu tez kapsamında, DLM sebebiyle artroskopik yeniden şekillendirme yapılan hastaların orta ve uzun dönem sonuçlarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışmanın hipotezi, cerrahi sırasında DLM'nin mekanik semptomları engelleyecek miktarda yeniden şekillendirilmesi, fazla rezeksiyondan kaçınılması ile başarılı sonuçlara ulaşılabileceğidir. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 2000-2018 yılları arasında diskoid menisküs tanısıyla artroskopik tedavi uygulanan, cerrahi sonrası en az 5 yıl takibi olan, 53 hastanın 57 dizi dahil edilmiştir. Ortalama takip süresi 12.1 (5-23,1) yıldır. 31 diz pediatrik, 26 diz erişkin yaş grubunda iken tedavi edilmiştir. Kellgren-Lawrence evreleri pediatrik ve erişkin grupta farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Discoid lateral meniscus (DLM) is the most common meniscus variant. Surgical treatment is recommended in symptomatic DLM cases that occur as a mechanical result of structural changes, meniscus tears and instability. The main purpose of this study is to reveal the mid- and long-term results of the DLM patients who underwent arthroscopic saucerization. The hypothesis of the study is that successful results can be achieved by avoiding excessive resection while reshaping the DLM to an extent that prevents mechanical symptoms. The study included 57 knees of 53 patients who underwent arthroscopic treatment for discoid meniscus between 2000 and 2018 at Hacettepe University Department of Orthopedics and Traumatology, and had at least 5 years of follow-up after surgery. The average follow-up period is 12.1 (5-23.1) years. 31 knees were treated in the pediatric group and 26 knees in the adult group. Kellgren-Lawrence stages differ between pediatric and adult groups.