Adenomiyozun sebep olduğu doku sertliği değişimlerinin ın vitro fertilizasyon sonuçlarına etkisinin elastografik ultrasonografi ile incelenmesi
  1. Tez No: 873036
  2. Yazar: UMUT AZİZ GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ERKUT ATTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT YEŞİLADALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Adenomiyozis, geç reprodüktif çağdaki kadınlarda görülen, anormal uterus kanaması, infertilite ve pelvik ağrı gibi kadın hayatını önemli derecede etkileyen sorunlara yol açan bir patolojidir. Adenomiyozis odakları bulunan uteruslar, doku sertliğiaçısından değişime uğramaktadırlar. Elastografik incelemeler sayesinde, uterus doku sertliğine dair veriler, objektif olarak değerlendirilebilir. Adenomiyozisin in vitro fertilizasyon (IVF) sonuçlarına etkisi ve infertilite ile birlikteliğine dair araştırmalar mevcuttur, ancak adenomiyozis odaklarında izlenen doku sertliği değişimlerinin, in vitro fertilizasyon sonuçlarına etkisine dair yeterli veri bulunmamaktadır. Çalışmamız, 'Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde IVF tedavisi görmekte olan, adenomiyozis bulunan veya sağlıklı uterusa sahip kadın hastalar üzerinde yapılmış retrospektif bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Veriler, Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'ne 2023 yılı Mart ve Aralık ayları arasında başvuru yapmış olan 21-48 yaşa aralığındaki hastaların dosyalarından elde edilmiştir. Çalışmada adenomiyozis ile sağlıklı uterusa sahip kadınlar arasında strain-wave elastografi farklılıklarını ortaya çıkarmak, elde edilen gerinim oranı değerlerini gebelik ile kıyaslamak ve yaşın gerinim oranına etkisi olup olmadığını anlamak hedeflenmiştir. Alınan veriler SPSS versiyon 22 ile analiz edilmiştir ve p değeri
Özet (Çeviri)
Adenomyosis is a pathology seen in women of late reproductive age and causes problems that significantly affect women's lives, such as abnormal uterine bleeding, infertility, and pelvic pain. Uteri with adenomyosis foci change in terms of tissue stiffness. Thanks to elastographic examinations, data on uterine tissue stiffness can be evaluated objectively. There are studies on the effect of adenomyosis on In Vitro Fertilization (IVF) results and its association with infertility, but there is not enough data on the effect of tissue stiffness changes observed in adenomyosis foci on In Vitro Fertilization results. Our study is a retrospective case-control study conducted on female patients with adenomyosis or healthy uterus who are undergoing IVF treatment at Yeditepe University Kozyatağı Hospital In Vitro Fertilization Clinic. The data was obtained from the files of patients aged 21-48 who applied to Yeditepe University Kozyatağı Hospital In Vitro Fertilization Clinic between March and December 2023. The aim of the study was to reveal the differences in strain-wave elastography between women with adenomyosis and a healthy uterus, to compare the obtained strain rate values with pregnancy, and to understand whether age influences the strain rate. The data obtained were analyzed with SPSS version 22 and a p value