Dudak damak yarıklı bebeklerde nazoalveoler şekillendirme apareyinin burun, dudak ve alveoler bölge üzerindeki etkilerinin 3 boyutlu değerlendirilmesi
3-dimensional evaluation of the effects of nazoalveolar molding appliance on the nose, lip and alveolar area in babies with cleft lip and palate
  1. Tez No: 873053
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ARABİKATİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Amaç: Dudak damak yarıklı bebeklerde doğum sonrası erken ortopedik tedavi amacıyla kullanılan Nazoalveoler Şekillendirme Apareyinin burun, dudak ve alveoler bölge üzerindeki etkilerini 3 boyutlu olarak değerlendirmektir. Yöntem: Prospektif çalışmamız tek veya çift taraflı dudak damak yarığı olan 0-4 ay arasında toplam 41 bebek üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya alınan tek ve çift taraflı dudak damak yarıklı bebekler 4 gruba ayrılmıştır. Tek taraflı dudak damak yarığı olan bebeklerden 9 tanesine nazoalveoler şekillendirme tedavisi uygulanırken, 12 bebekte tedavi uygulanmamıştır. Benzer şekilde çift taraflı dudak damak yarığı olan olan bebeklerden 10 tanesine nazoalveoler şekillendirme tedavisi uygulanırken, 10 bebekte tedavi uygulanmamıştır. Tüm bebeklerden T0 (Nazoalveoler şekillendirme tedavisi öncesi), T1(Nazoalveoler şekillendirme tedavi sonrası-Primer cerrahi öncesi), ve T2 (Primer cerrahiden 1 ay sonra) 3 boyutlu olarak ağız dışı ve ağız içi kayıtlar Trios 3 (3Shape) tarama cihazı ile alınmıştır. Tek taraflı dudak damak yarığı olan bebeklerde 34 ağız dışı ve 14 ağız içi, çift taraflı dudak damak yarığı olan bebeklerde 34 ağız dışı ve 20 ağız içi ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to evaluate, in 3D, the effects on the nose, lip, and alveolar region of the Nasoalveolar Molding Device, which is used for early orthopedic treatment in babies with cleft lip and palate after birth. Materials and Methods: Our prospective study was conducted on a total of 41 babies aged 0-4 months with unilateral or bilateral cleft lip and palate. The babies were divided into four groups. While 9 babies with unilateral cleft lip and palate received nasoalveolar molding treatment, 12 did not. Similarly, among babies with bilateral cleft lip and palate, 10 received the treatment, and 10 did not. Three-dimensional extraoral and intraoral records were taken from all babies at T0 (before nasoalveolar molding treatment), T1 (after nasoalveolar molding treatment - before primary surgery), and T2 (one month after primary surgery) using the Trios 3 (3Shape) scanning device. For babies with unilateral cleft lip and palate, 34 external and 14 internal measurements were performed, and for those with bilateral cleft lip and palate, 34 external and 20 internal measurements were performed.