Retrospective evaluation of alveolar and nasolabial changes after nasoalveolar molding in bilateral cleft lip and palate patients
Tam çift taraflı dudak damak yarıklı hastalarda nazoalveolar şekillendirmenin alveolar ve nazolabial etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 886965
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı, tam çift taraflı dudak damak yarıklı (DDY) bebeklerde nazoalveolar şekillendirme (NAŞ) tedavisi sonucunda oluşan alveolar ve nazolabial değişikliklerin üç boyutlu yüz fotoğrafları ve dijital modeller kullanılarak incelenmesi ve NAŞ tedavisi ile oluşan nazolabial değişikliklerin sağlıklı bebeklerdeki büyüme değişiklikleri ile karşılaştırılmasıdır. Tam çift taraflı DDY'li 17 bebeğin (T0 yaş ortalaması: 9.4±4 gün, yaş ort. 126.7±21 gün) ağız içi alçı modellerinin 3 boyutlu dijital model görüntüleri ve stereofotogrametrik yüz fotoğrafları ile 17 sağlıklı bebeğin (T0 yaş ortalaması: 10±3.05 gün, T1 yaş ortalaması: 123.2±8.9 gün) stereofotogrametrik yüz fotoğrafları üzerinde doğrusal ve açısal ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to evaluate the alveolar and nasolabial changes of infants with complete bilateral cleft lip and palate (CBCLP) following nasoalveolar molding (NAM) by using 3D facial images and digital models and compare the nasolabial changes induced by NAM treatment with growth changes in healthy infants. Linear and angular measurements were made on 3D digital images obtained from intraoral plaster models and stereophotogrammetric facial images of 17 infants with CBCLP (mean age at T0: 9.4±4 days, mean age at T1: 126.7±21 days) and stereophotogrammetric facial images of 17 infants without CLP (mean age at T0: 10±3.05 days and mean age at T1: 123.2±8.9 days).