Paramediklerin tıbbi hatalarda tutumlarının ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of paramedics' attitudes towards medical errors and affecting factors
  1. Tez No: 873068
  2. Yazar: ASLI AKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Paramediklerin tıbbi hatalarda tutumlarının ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışma, paramediklerin tıbbi hatalarda tutumlarının ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesini amaçlayan tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın verileri Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATTDER)'ne üye olup Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri'nde (HÖASH) aktif olarak hizmet veren paramediklerden online olarak toplanmıştır. Araştırma Aralık 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, ATTDER'e üye olup HÖASH'de aktif olarak çalışan paramedikler oluşturmuştur (N=2500). Örneklem büyüklüğü openepi programı ile hesaplanmıştır, ATTDER'e üye olan paramedik sayısı (N:2500) ve %95 güven üzerinden 334 kişiye ulaşılması gerektiği belirlenmiştir. Bu çalışmada kayıp yaşama olasılığı göz önünde bulundurularak 401 kişiye ulaşılmıştır. Verilerin elde edilmesinde tanıtıcı bilgi formu ve Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği (THTÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada tıbbi hata algısı ve tutumlarının genelde olumlu olduğu, ancak 38 yaş üstü katılımcıların ve kadınların daha olumsuz algı sergilediği tespit edilmiştir. Yüksek lisans ve doktora mezunlarının tutumları daha olumlu bulunmuştur. Acil sağlık hizmetlerinde çalışma süresinin artmasıyla algıların olumsuz yönde değiştiği görülmüş, gece veya gündüz çalışmanın farkındalığı etkilemediği belirlenmiştir. Ambulans istasyonlarında çalışanların tutumları idari birimlerde çalışanlara göre daha olumsuzdur. Hizmet içi eğitim almayanların tutumları ve farkındalıkları daha düşüktür. Sonuç: Çalışma, tıbbi hatalara ilişkin algı ve tutumların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve çalışma koşulları gibi etkenlere bağlı olarak değiştiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, tıbbi hata yönetimi ve eğitim programlarının bu farklılıkları dikkate alarak geliştirilmesi gerektiğini vurgular. Eğitim programları yaş, cinsiyet ve çalışma koşullarını göz önünde bulundurarak tasarlanmalı, sürekli destek ve eğitim sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Paramedics' Attitudes Towards Medical Errors And Affecting Factors Objective: This is a descriptive cross-sectional study aiming to evaluate the attitudes of paramedics towards medical errors and the factors affecting these attitudes. Materials and Methods: Data were collected online from paramedics who are members of the Association of Emergency Medical Technicians and Technicians (ATTDER) and actively serving in Prehospital Emergency Health Services (PHES). The study was conducted between December 2023 and April 2024. The population of the study consisted of paramedics who are members of ATTDER and actively working in HÖASH (N=2500). The sample size was calculated with the openepi program, the number of paramedics who are members of ATTDER (N: 2500) and it was determined that 334 people should be reached with 95% confidence. In this study, 401 people were reached considering the possibility of missing persons. Descriptive information form and Attitudes Towards Medical Errors Scale (ATAS) were used to obtain the data. Findings: In the study, medical error perceptions and attitudes were generally positive, but participants over 38 years of age and women had more negative perceptions. Attitudes of master's and doctoral graduates were found to be more positive. It was observed that perceptions changed negatively with increasing working time in emergency health services, and it was determined that working day or night did not affect awareness. The attitudes of those working in ambulance stations were more negative than those working in administrative units. Those who did not receive in-service training had lower attitudes and awareness. Results: In the study, it was found that the perception and attitudes towards medical errors were generally positive, but participants over 38 years of age and women showed more negative perceptions. The attitudes of master's and doctoral graduates were found to be more positive. It was observed that perceptions changed negatively with increasing working time in emergency health services, and it was determined that working day or night did not affect awareness. The attitudes of those working in ambulance stations were more negative than those working in administrative units. Attitudes and awareness of those who did not receive in-service training