Antinötrofil sitoplazmik antikor ilişkili vaskülit hastalarında optik koherens tomografi anjiografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherence tomography angiography findings in anti-neutrophil cytoplasmic antibody-associated vasculitis patients
- Tez No: 873074
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Romatoloji, Eye Diseases, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Antinötrofil sitoplazmik antikor (ANCA) ilişkili vaskülitler sistemik tutulum yapan, şiddetli seyir gösteren küçük damar vaskülitleridir. Üç alt tipe ayrılmaktadır: Granülomatöz polianjitis (GPA), Eozinofilik Granülomatöz polianjitis (EGPA) ve Mikroskopik polianjitis(1). ANCA ilişkili vaskülitlerde genellikle Proteinaz 3 (PR3) ve Miyeloperoksidaz'a (MPO) karşı otoantikor gelişir ancak her ikisine birden otoantikor gelişimi izlenmez. Tanı anında GPA'lı hastalarda yüzde doksan beş oranında ANCA pozitifliği mevcut olup bu oran mikroskobik polianjitiste yüzde doksan, EGPA'da yüzde kırktır (2). Oküler tutulum GPA hastalarında daha sık görülmekte olup tutulum paternleri konjonktivit, episklerit, lakrimal sistem tutulumu ve retroorbital tutulum şeklindedir (3). Çalışmanın amacı daha önce oküler tutulumu olmayan ANCA ilişkili vaskülit hastalarında sistemik inflamasyona eşlik eden oküler inflamasyon varlığını optik koherens tomografi anjiyografi (OKT-A) ile araştırmak ve bulguları sağlıklı kontrol grubuyla kıyaslamaktır. Çalışmada her bir göz için OKT (Heidelberg Spectralis), OKTA (Zeiss Angioplex), biyometri (ZEISS IOLMaster 700), topografi (Corneal Topographer Sirius for Sirius System) tetkikleri incelenmiş ve her iki grup arasında karşılaştırılmıştır. OKT ile santral makula kalınlığı cihazın yazılımı üzerinden otomatik ölçülmüş, subfoveal koroid kalınlığı ölçümü manuel olarak tekrarlayan ölçümleri ortalaması alınarak hesaplanmıştır. Koroidal vasküler indeks hesaplaması ImageJ yazılımı v 1.51 (Ulusal Sağlık Enstitüleri, Bethesda, MD) ile yapılmıştır. OKTA ile yüzeysel pleksus için 6x6 görüntülerde cihazın yazılımı (Angioplex Metrix) kullanılarak damar ve perfüzyon yoğunlukları (mm / mm2 ve %), foveal avasküler zon parametreleri ölçülmüştür. Derin kapiller pleksus damar dansiteleri (mm / mm2) ve foveal avasküler zon parametreleri ImageJ yazılımı v 1.51 (Ulusal Sağlık Enstitüleri, Bethesda, MD) ile hesaplanmıştır. Çalışmada ANCA ilişkili vaskülit tanısı almış 52 hastanın 104 gözü incelenmeştir ve sağlıklı kontrol grubunda bulunan 52 katılımcının 104 gözü ile karşılaştırılmıştır. Tüm gözlerde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği 1.0'dır. ANCA ilişkili vaskülit tanılı hastalarda santral makula kalınlığı kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. ANCA ilişkili vaskülit tanısı olan hastalarda yüzeyel ve derin pleksus damar dansiteleri, yüzeyel pleksus perfüzyon yüzdeleri kontrol grubuna oranla daha düşük saptanmıştır. Foveal avasküler zon alanı ve çevresi ise hasta grubunda kontrol grubuna oranla daha yüksekti. Sonuç olarak oküler tutulumu olmayan ANCA ilişkili vaskülit hastalarında Optik koherens tomografi anjiyografi ile tanımlanabilen vasküler değişiklikler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Antineutrophil cytoplasmic antibody (ANCA)-associated vasculitides are small vessel vasculitides with a severe course and systemic involvement. It is divided into three subtypes: Granulomatous polyangiitis (GPA), Eosinophilic Granulomatous polyangiitis (EGPA) and Microscopic polyangiitis (1). In ANCA-associated vasculitis, autoantibodies usually develop against Proteinase 3 (PR3) and Myeloperoxidase (MPO), but coexistence of these autoantibodies to both was not been reported. Ninety-five percent of patients with GPA have ANCA positivity at the time of diagnosis, this rate is ninety percent in microscopic polyangiitis and forty percent in EGPA (2). Although ocular involvement is more common in GPA patients, it is usually in the form of anterior segment involvement. The most common findings are conjunctivitis, episcleritis, lacrimal system involvement and retroorbital involvement (3). The aim of the study is to investigate the presence of ocular inflammation accompanying systemic inflammation in ANCA-related vasculitis patients with no previous ocular involvement by optical coherence tomography angiography (OCT-A) and to compare the findings with those of in healthy patients. In the study, OCT (Heidelberg Spectralis), OCTA (Zeiss Angioplex), biometry (ZEISS IOLMaster 700), topography (Corneal Topographer Sirius for Sirius System) examinations were performed for each eye and compared between both groups. Central macular thickness was measured automatically with OCT via the software of the device, and subfoveal choroidal thickness measurement was calculated manually by taking the average of repeated measurements on EDI-OCT enhanced depth imaging. Choroidal vascular index calculation was performed with ImageJ software v 1.51 (National Institutes of Health, Bethesda, MD).. With OCTA, vascular and perfusion densities (mm / mm2 and %) and foveal avascular zone parameters were measured in 6x6 images for the superficial plexus using the software of the device (Angioplex Metrix). Deep capillary plexus vessel densities (mm/mm2) and foveal avascular zone parameters were calculated with ImageJ software v 1.51 (National Institutes of Health, Bethesda, MD). In the study, 104 eyes of 52 patients diagnosed with ANCA-related vasculitis were examined and the date were compared with 104 eyes of 52 participants in the healthy control group. Best-corrected visual acuity was 1.0 in all eyes. Central macular thickness in patients diagnosed with ANCA-related vasculitis was found to be statistically significantly lower than in the control group. Superficial and deep plexus vascular densities and superficial plexus perfusion percentages were found to be lower in patients diagnosed with ANCA-related vasculitis compared to the control group. Foveal avascular zone area and perimeter were higher in the patient group than in the control group. In conclusion, patients with ANCA-related vasculitis without ocular involvement have vascular changes that can be identified by optical coherence tomography angiography.