Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin bireysel yenilikçi özellikleri ile teknopedagojik eğitim yeterlilikleri arasındaki ilişki
The correlation between personal innovative characteristics and technological pedagogical content knowledge competence of Physical Education and Sports Teachers
  1. Tez No: 873075
  2. Yazar: EKREM ALİ ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin Bireysel Yenilikçi Özellikleri ile Teknopedagojik Eğitim Yeterlilikleri Arasındaki İlişki Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bireysel yenilikçi düzeyleri ile teknopedagojik eğitim yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın amacı bağlamında nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğrenim veya lise düzeyinde eğitim veren kurumlarda beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev yapan 713 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Birinci ve Kurt (2012) tarafından geliştirilen“Teknopedagojik Eğitim Yeterlik Ölçeği”ve orijinal formu Hurt, Joseph ve Cook (1977) tarafından geliştirilen ve Türk kültürüne uyarlaması Kılıçer ve Odabaşı (2010) tarafından gerçekleştirilen“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler Google Forms üzerinden toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS IBM Statistics 26 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını ölçmek amacıyla Skewness ve Kurtosis değerlerinden faydalanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesi sebebiyle ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t-testi, çoklu karşılaştırmalar için ANOVA, teknopedagojik yeterlik ve bireysel yenilikçilik arasında doğrusal bir ilişki olup olmadığını ölçmek için korelasyon ve ölçeklerin birbirini yordama gücünü ölçmek için ise regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin demografik değişkenlerine göre Bireysel Yenilikçilik Ölçeği ve Teknopedagojik Eğitim Yeterlik Ölçeği puanları arasında anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Bireysel Yenilikçilik Ölçeği ile Teknopedagojik Eğitim Yeterlik Ölçeği arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Teknopedagojik Eğitim Yeterlik Ölçeği toplam puanı ile birlikte bireysel yenilikçilik toplam varyansının %10'unu açıklamaktadır. Bireysel yenilikçilik ile teknopedagojik yeterlik arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve birbirlerini yordayıcı etkileri olduğu görülmektedir. Bu bağlamda teknoloji destekli, yenilikçi ders içerikleri oluşturulması ve derslere teknolojik materyal veya örneklerin entegre edilmesi ve hizmet içi eğitimlere teknoloji eğitimlerinin eklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Correlation Between Personal Innovative Characteristics and Technological Pedagogical Content Knowledge Competence of Physical Education and Sports Teachers The aim of this research is to examine the relationship between physical education and sports teachers' individual innovation levels and technopedagogical education competencies. In the context of the purpose of the research, the relational screening model was used which is one of the quantitative research methods,. The sample of the research consists of 713 participants who work as Physical Education and Sports Teachers in secondary or high school institutions affiliated with the Ministry of National Education. The data collection tool in the research was the“Technopedagogical Education Competency Scale”developed by Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Birinci and Kurt (2012) and its original form was developed by Hurt, Joseph and Cook (1977) and adapted to Turkish culture by Kılıçer and Odabaşı (2010).“Individual Innovativeness Scale”conducted by was used. Data was collected via Google Forms. SPSS IBM Statistics 26 package program was used to analyze the data. Skewness and Kurtosis values were used to measure whether the data were normally distributed. Since the data showed normal distribution, t-test was used for independent groups in pairwise comparisons, ANOVA was used for multiple comparisons, correlation was used to measure whether there was a linear relationship between Technopedagogical Competence and Individual Innovativeness, and regression analysis was used to measure the predictive power of the scales. As a result of the research, it was concluded that there was a significant difference between the Individual Innovativeness Scale and Technopedagogical Education Competency Scale scores of Physical Education and Sports Teachers according to their demographic variables. In addition, there is a highly significant positive relationship between the Individual innovativeness scale and the Technopedagogical Education Competency scale, and together with the total score of the eTechnopedagogical Education Competence Scale, it explains 10% of the total variance of Individual Innovativeness. It appears that there is a significant relationship between individual innovativeness and technopedagogical competence and that they have predictive effects on each other. In this context, it may be recommended to create technology-supported, innovative course contents and integrate technology into the courses. integrating materials or examples and incorporating technology training into in-service training.