Kamuflaj tedavisi görmüş iskeletsel sınıf ıı sınır vakalarında ortognatik cerrahi simülasyonu: Dentofasiyal değişikliklerin öngörülebilirliği
Simulation of orthognathic surgery in camouflage treated skeletal class ii borderline cases: Predictability of dentofacial changes
- Tez No: 873079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÜLAY KADIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, iskeletsel Sınıf II kapanış bozukluğuna sahip sınır vakaların iskelet ve yumuşak doku açısal ve lineer sefalometrik ölçüm değerlerine ait ortak özellikleri belirleyebilmektir. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nın dijital arşivinde bulunan ve Sınıf II kapanış bozukluğuna sahip kamuflaj tedavisi görmüş 120 hastanın kayıtları incelenmiştir. Dahil edilme ölçütlerine uyan ve tedaviye başlama yaş aralığı 14 -19 olan toplam 29 hasta araştırmaya dahil edilmiştir.“Tedavi başlangıç”,“tedavi bitim”ve“tedavi sonucu öngörüsü”aşamalarında alınan lateral sefalometrik radyograflar ve ağız dışı profil fotoğraflar kayıtları üzerinde belirlenen referans parametreleri Dolphin Imaging Version 11.95 (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) Programı kullanılarak ölçülmüştür. Bu ölçümler“Fasiyal Eksen Açısı”,“Fasiyal Açı”,“Fasiyal Taper”,“Dışbükeylik Açısı”,“Yumuşak Doku Dışbükeylik Açısı”,“Alt ve Üst Dudak E Düzlemi Uzaklığı”ve“Mandibula ve Maksillanın Nasion Dikmesine Uzaklığı”dır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the common features of skeletal and soft tissue angular and linear cephalometric measurement values in borderline cases with skeletal Class II malocclusion. Materials and Methods: The records of 120 patients with Class II malocclusion who underwent camouflage treatment, archived digitally by the Department of Orthodontics at Çukurova University Faculty of Dentistry, were reviewed. A total of 29 patients who met the inclusion criteria and were between the ages of 14-19 at the start of treatment were included in the study. Reference parameters were measured using Dolphin Imaging Version 11.95 (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) on lateral cephalometric radiographs and extraoral profile photographs taken at“treatment start,”“treatment end,”and“treatment outcome prediction”stages. These measurements included“Facial Axis Angle,”“Facial Angle,”“Facial Taper,”“Convexity Angle,”“Soft Tissue Convexity Angle,”“Lower and Upper Lip to E-Plane Distance,”and“Mandible and Maxilla to Nasion Perpendicular Distance.”Statistical analysis of the data was performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 software.