Nöroloji yoğun bakım ünitesinde serebrovasküler hastalık (svh) tanısıyla tedavi gören hastaların uzun sürelielektroensefalografi (EEG) bulgularının değerlendirilmesi
Assessment of long-term electroencephalography (EEG) findings in patients undergoing treatment for cerebrovascular disease (CVD) in neurology intensive care unit
- Tez No: 873118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ECE ÇİLLİLER, UZMAN MUSTAFA YURTDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesinde Serebrovasküler Hastalık tanısı ile izlenen, yatışından itibaren ilk 72 saatlik zaman dilimi içerisinde 24 saatlik EEG monitörizasyonu yapılarak takip edilen hastalarda saptanan ritmik delta aktivitesi (RDA), ritmik diken dalga (RDD), nonkonvulzif nöbet ve non konvulzif status epilepticus (NKSE) gibi elektrografik paternlerin sıklığı, prognoz üzerine etkileri ve bu paternlerlerle serebrovasküler hastalık özelliklerinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesinde Serebrovasküler Hastalık tanısıyla takip edilen hastalar, elektrografik ve klinik parametreler ile değerlendirildi. Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesine serebrovasküler hastalık tanısıyla kabul edilen hastalara kabulünün ilk 72 saatinin herhangi bir zaman diliminde, 24 saatlik EEG kaydı yapıldı. Yaş, cinsiyet, nörolojik muayene bulguları, görüntüleme bulguları, etkilenen nöroanatomik bölge, Glaskow Koma Skoru (GKS), Modifiye Rankin Skoru (mRS), National Institutes Health Of Stroke Scale (NIHSS) skoru, hospitalizasyon süresince olan nöbet öyküleri, varsa motor fenomen aynı araştırıcı tarafından kayıt edildi. Diğer 2 araştırıcı tarafından 24 saatlik EEG kayıtlarının elektografik paternleri konsensus yoluyla raporlandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS for Windows 20.0 (SPSS Inc. Chicago, IL) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamızı Nöroloji YBÜ'de yatmakta olan 45'i iskemik, 11'i hemorajik ve 5'i de hemorajik dönüşümün bulunduğu iskemik SVH tanılı toplamda 61 hasta oluşturdu. Hastaların %21.3'ünde (n=13) NKSE saptandı. NKSE saptanan hastaların % 84,6'sının (n=11) NKSE tipi fokal, % 35,5'inin (n=5) NKSE paterni LPD, % 46,1'sinin (n=6) NKSE saptanma zamanı 60-719 dakika arasındaydı. Hemoraji, iskemi ve hemorajik dönüşümün bulunduğu iskemik inme tanısı olan hastaların EEG paterninin normal/patolojik olma oranları arasında fark bulunmadı (p>0.05). NKSE saptanan hastalarla NKSE saptanmayan hastaların cinsiyet dağılımları, tanıları arasında fark bulunmadı (p>0.05). NKSE tanısı alan hastalarda almayan hastalara göre, lezyon lateralizasyonunun sol ve bilateral olma oranlarının viii daha fazla olduğu tespit edilirken (p0.05), NKSE saptanan hastaların YBÜ yatış sürelerinin diğer gruba göre daha uzun olduğu tespit edildi (p0.05), 3.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the frequency of electrographic patterns such as rhythmic delta activity (RDA), rhythmic sharp wave (RSW), nonconvulsive seizures and nonconvulsive status epilepticus (NCSE) detected in patients monitored with 24-hour EEG within the first 72 hours after admission to the neurological intensive care unit (NICU) with a diagnosis of cerebrovascular disease (CVD) and their association with CVD characteristics. Materials and Methods: Patients diagnosed with cerebrovascular disease and followed up in the neurological intensive care unit between June 2023 and December 2023 were evaluated with electrographic and clinical parameters. Patients admitted to the neurological intensive care unit with a diagnosis of cerebrovascular disease underwent a 24-hour EEG recording at any time during the first 72 hours of admission. Age, gender, neurological examination findings, imaging findings, neuroanatomical region affected, Glasgow Coma Scale (GCS), Modified Rankin Scale (mRS), National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) score, seizure history during hospitalization, and any motor phenomena were recorded by the same investigator. The electrographic patterns of the 24-hour EEG recordings were reported by two other investigators by consensus. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences Results: Our study included a total of 61 patients diagnosed with ischemic cerebrovascular disease, of which 45 were ischemic, 11 were hemorrhagic, and 5 were hemorrhagic transformation of ischemic cerebrovascular disease, who were hospitalized in the Neurology ICU. NCSE was detected in 21.3% of the patients. Of the patients with NCSE, 84.6% had FOCAL type NCSE, 35.5% had LPD NCSE pattern, and 46.2% had NCSE duration between 60-719 minutes. There was no difference in the EEG pattern being normal/pathological among patients with a diagnosis of stroke (hemorrhage, ischemia, and ischemia+hemorrhage) (p>0.05). There was no difference in gender distribution, diagnoses, and seizure history between patients with and without NCSE (p>0.05). However, there was a difference in the distribution of hemisphere lateralization as right/left/bilateral between patients with x and without NCSE (p0.05). However, there was a difference in the duration of ICU stay between patients with and without NCSE (p0.05).