Beyin fırtınası tekniği üzerine yapılan çalışmaların sosyal ağ analizi (bibliyometri) ve meta-analiz çalışması
Social network analysis (bibliometry) and meta-analysis of the brainstorming technique studies
- Tez No: 873174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bilgi çağında yeni bilgilere nasıl ulaşacağını bilen, bilgiyi sorgulayan, inceleyen, analiz eden, aktaran, problem çözme yetisine sahip olan, yaratıcı, üretken bireylere ihtiyaç vardır. Eğitim – öğretim ortamlarının 21. yüzyıl becerilerine uyumu kapsamında yeniden yapılandırılması önem arz etmektedir. Her geçen gün, insanların öğrenme isteği ve merakı, anlamlı bir öğrenmenin gerçekleşmesi için, farklı yol, yöntem ve uygulamaların keşfedilmesine neden olmaktadır. Bu sebeplerle, sınıf içinde veya dışında uygulanacak olan metot, strateji, yöntem ve teknikler öğrencinin anlamlı öğrenmesini kolaylaştırıcı roller üstlenmeli ve kalıcılığı sağlamakta faydalı olmalıdır. Beyin fırtınası tekniği, bir konu veya problem hakkında, bireylerin aklından geçenleri bir kısıtlama olmadan rahatlıkla açıklamaları temeline dayanır, yaratıcı düşünen, kendini rahatlıkla ifade edebilen bireylerin gelişimine de katkıda bulunabilir. Bu kapsamda, bu araştırmanın amacı, beyin fırtınası tekniği üzerine yayımlanmış makalelerin bibliyometrik analizinin yapılarak yayın, atıf ilişkilerinin ve eğilimlerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Ayrıca, beyin fırtınası tekniği üzerine çalışmalar yapan araştırmacılara yayın, yazar, kaynak, kurum ve ülke bazında istatistiksel bilgiler verilmesi ve alana katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Sosyal ağ (bibliyometri) analizi sonucunda, akademik başarı ve yaratıcı düşünme ile ilgili olarak yazılan çalışmaların, beyin fırtınası tekniğinin bilgi ağ yapısını oluşturmada önemli bir yere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın diğer bir amacı da, sosyal ağ analizi/bibliyometri çalışması sonrasında ortaya çıkan anahtar kelimeler üzerinden, Beyin fırtınası tekniğinin öğrencilerin akademik başarısına ve yaratıcı düşünmelerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla, bu araştırma kapsamında, akademik başarı için 22 çalışmaya ve yaratıcı düşünme için ise 8 çalışmaya ulaşılmıştır. Yapılan meta-analiz çalışması sonucunda beyin fırtınası tekniğine dayalı öğretimin akademik başarı üzerinde“orta”bir etki büyüklüğüne (ES=0.958, 95% CI: 0.682 to 1.234) sahip olduğu belirlenmiştir. Beyin Fırtınası Tekniğine dayalı öğretimin öğrencilerin yaratıcı düşünmeleri“güçlü”bir etki büyüklüğüne (ES=2.267 95% CI: 1.273 to 3.279) sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, beyin fırtınası tekniğinin öğrencilerin akademik başarıları üzerinde“orta”, yaratıcı düşünme üzerinde“güçlü”bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the information age, there is a need for creative and productive individuals who know how to access new information, who question, examine, analyze and transfer information, and who have problem-solving skills. It is important to restructure education and training environments to adapt them to 21st century skills. Every day, people's desire and curiosity for learning leads to the discovery of different ways, methods and applications to achieve meaningful learning. For these reasons, the methods, strategies, methods and techniques to be applied inside or outside the classroom should play a role in facilitating meaningful learning for the student and should be useful in ensuring permanence. The brainstorming technique is based on the ability of individuals to easily explain what is on their mind about a topic or problem without any restrictions, and it can also contribute to the development of individuals who think creatively and can express themselves easily. In this context, the aim of this research is to determine and evaluate publication, citation relationships and trends by conducting bibliometric analysis of articles published on the brainstorming technique. In addition, it is aimed to provide statistical information on the basis of publications, authors, sources, institutions and countries to researchers working on the brainstorming technique and to contribute to the field. As a result of social network (bibliometrics) analysis, it was concluded that the studies written on academic success and creative thinking and the brainstorming technique have an important place in creating the information network structure. Another purpose of this study is to determine the effect of the brainstorming technique on students' academic success and creative thinking through the keywords that emerged after the social network analysis/bibliometric study. For this purpose, within the scope of this research, 22 studies for academic success and 8 studies for creative thinking were reached. As a result of the meta-analysis study, it was determined that teaching based on the Brainstorming Technique had a“medium”effect size (ES=0.958, 95% CI: 0.682 to 1.234) on academic achievement. It was determined that teaching based on the brainstorming technique had a“strong”effect size (ES=2.267 95% CI: 1.273 to 3.279) on students' creative thinking. As a result, it was seen that the brainstorming technique had a“moderate”effect on students' academic achievement and a“strong”effect on creative thinking.