Whıpple operasyonunda 'duct to mucosa' tekniği ile pankreatikojejunostomi yapılan hastalarda postoperatif pankreatik fistül gelişimi ile ilişkili risk faktörlerinin araştırılması ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of risk factors associated with postoperative pancreatic fistula development in patients undergoing pancreaticojejunostomy with the 'duct to mucosa' technique in whipple operation
  1. Tez No: 873183
  2. Yazar: BATUHAN EYDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM TUĞMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı, PD'de (pankreatikoduodenektomi) DTM (duct to mucosa) yöntemi ile PJ (pankreatikojejunostomi) anastomozu yapılan hastalarda POPF (postoperatif pankreatik fistül) gelişimi ile ilişkili risk faktörlerinin araştırılması ve belirlenen risk faktörlerinin POPF riskini öngörücülüğünün değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 01/01/2016 - 01/08/2022 tarihleri arasında PD yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Laparoskopik yöntem ile PD yapılan hastalar, invajinasyon yöntemi ile PJ anastomozu uygulanan hastalar, periampuller bölge ve distal koledok tümörü/hastalığı dışındaki nedenlerden dolayı ameliyat edilen hastalar, postoperatif 3. günde dren sıvısından amilaz değeri görülmemiş hastalar çalışmadan çıkarıldı. Çalışmada 105 hasta incelendi. Literatürdeki mevcut çalışmalarda araştırılmış olan risk faktörleri, POPF ile ilişkisi açısından istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistiksel açıdan anlamlı bulunan risk faktörlerinin eşik değerleri belirlenip duyarlılık ve özgüllükleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of the study is to investigate the risk factors associated with the development of POPF (postoperative pancreatic fistula) in patients who underwent PJ (pancreaticojejunostomy) anastomosis with the DTM (duct to mucosa) method in PD (pancreaticoduodenectomy) and to evaluate the predictiveness of the identified risk factors for the risk of POPF. MATERIALS AND METHODS: Patients who underwent PD between 01/01/2016 - 01/08/2022 at TR Health Sciences University Izmir Tepecik Health Application and Research Center were included in the study. 105 patients were examined in the study. Patients who underwent PD with the laparoscopic method, patients who underwent PJ anastomosis with the dunking method, patients who underwent surgery for reasons other than periampullary region and distal common bile duct tumor/disease, and patients whose amylase value was not measured in the drain fluid on the 3rd postoperative day were excluded from the study. Risk factors investigated in existing studies in the literature were statistically evaluated for their relationship with POPF. Threshold values of statistically significant risk factors were determined and their sensitivity and specificity were calculated.