Adölesan dönemde spor yapan ve yapmayan çocuklarda dikkat düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of attention levels in children who do and do not do sports in adolescence
  1. Tez No: 873193
  2. Yazar: MOHAMED AMINE GUELLIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN BİÇER BAİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, spor yapan ve yapmayan adölesan dönemdeki çocuklarda arasındaki sürekli dikkat düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul'da bulunan çeşitli okullara kayıtlı olarak okuyan 13-17 yaş aralığında düzenli olarak spor yapan ve yapmayan toplam 254 adölesan öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde, öğrencilerin dikkat düzeylerini objektif bir şekilde ölçmek için Burdon Dikkat Testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin frekans dağılımlarına dair yüzdelik değerler saptandıktan sonra çarpıklık-basıklık değerleri incelenerek normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Akabinde t testi, tek yönlü varyans analizi ANOVA uygulanmıştır. Yaş ve sınıf gibi devamlı değişkenlerin Burdon ölçek puanları ile ilişkisi ise Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analizlerde güven aralığı %95 olarak kabul edilmiştir (p=0.05). Araştırma analizlerinin sonucu olarak, spor yapan öğrencilerin dikkat testlerinde daha yüksek performans gösterdiklerini ortaya koymuştur. Spor yapan grup, özellikle uzun süreli dikkat gerektiren görevlerde ve dikkat dağıtıcı unsurların yoğun olduğu ortamlarda daha iyi sonuçlar elde etmiştir. Bu sonuçlar, düzenli fiziksel aktivitenin, özellikle de adölesan dönemde, dikkat süreçlerini destekleyici ve geliştirici bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the sustained attention levels between adolescent children who participate in sports and those who do not. The research was conducted on a total of 254 adolescents aged between 13 and 17, who are enrolled in various schools in Istanbul, including both those who regularly participate in sports and those who do not. During the data collection process, standard psychometric tests such as the Bourdon Attention Test were used to objectively measure the students' attention levels. The collected data were analyzed using SPSS 22.0 software. After determining the percentage values of the frequency distributions of the data, skewness and kurtosis values were examined to confirm a normal distribution. Subsequently, t-tests and one-way ANOVA were applied. The relationship between continuous variables such as age and grade with Bourdon scale scores was examined using Pearson correlation analysis. A confidence interval of 95% was accepted for the analyses (p=0.05). The results of the research analyses indicated that students who participate in sports perform better in attention tests. The group that engages in sports obtained better results, particularly in tasks requiring prolonged attention and in environments with numerous distractors. These findings suggest that regular physical activity, especially during adolescence, plays a supportive and enhancing role in attention processes.