İç hastalıkları servisinde yatan geriatrik hastalarda sarkopeni sıklığı ve sarkopeni ile depresyon arasındaki ilişki
Frequency of sarcopenia in geriatric patients in the internal medicine service and the relationship between sarcopenia and depression
  1. Tez No: 873221
  2. Yazar: EDA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA MACUNLUOĞLU ATAKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İç hastalıkları servisinde yatan geriatrik hastalarda sarkopeni, malnütrisyon ve depresyonun sıklığı, birbirleriyle ilişkisi ve bu hastalıkların bireylerin taburculuk durumu, yoğun bakıma sevk, kısa dönem mortalite ve yatış süresi üzerine etkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda iç hastalıkları servisinde yatan 65 yaş ve üstü bireylerde sarkopeni, depresyon ve malnütrisyonun beraber görülme sıklığı artmış olup bunun sonucunda kısa dönem mortalite oranı artmaktadır. Sarkopeni, depresyon ve malnütrisyon birlikteliği komorbiditelerden en sık malignitelerde görülmektedir. Bulgularımızın genellenebilmesi için yaşlı bireylerde çok merkezli, geniş örneklemli, uzun sonlanımlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the frequency of sarcopenia, malnutrition and depression in geriatric patients hospitalized in the internal medicine service, their relationship with each other, and the effects of these diseases on the discharge status of individuals, referral to intensive care, short-term mortality and length of stay. In our study, the frequency of co-occurrence of sarcopenia, depression and malnutrition has increased in individuals aged 65 and over hospitalized in the internal medicine service, and as a result, the short-term mortality rate increases. The comorbidity of sarcopenia, depression and malnutrition is most frequently seen in malignancies. In order to generalize our findings, multicenter, large sample, and long-term studies are needed in elderly individuals.