Primer dismenorede menstrüasyonun ilk üç günü uygulanan spesifik egzersiz programı ve gevşeme eğitiminin etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of specific exercise program and relaxation training applied during the first three days of menstruation in primary dysmenorrhea
- Tez No: 873236
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda Primer Dismenoreli (PD) bireylerde menstrüasyonun ilk 3 günü uygulanan spesifik egzersiz programı ve Laura Mitchell'in fizyolojik gevşeme eğitiminin menstrüasyon ağrı şiddeti ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. 18-24 yaş aralığındaki PD'li 33 üniversite öğrencisi dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak spesifik egzersiz (SEG, n=11, 22.81±1.25 yıl), gevşeme eğitimi (GEG, n=11, 21.54±1.63 yıl) ve kontrol grubu (KG, n=11, 22.18±1.07 yıl) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcıların demografik ve menstrüasyon dönemine ilişkin bilgileri Kişisel Bilgi Formuna kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF), menstrüasyon semptomları Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), menstrüasyon ağrı şiddeti ve uyku kalitesi Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Olguların ikinci menstrüasyonunda ilk 3 gün atandıkları gruplara göre uygulamaları ve egzersiz öncesi-sonrası değerlendirmeleri gerçekleştirildi. SEG'deki bireylere spesifik egzersiz programı, GEG'deki bireylere Laura Mitchell'in fizyolojik gevşeme eğitimi uygulandı. Grupların demografik özellikleri, menstrüasyona ilişkin özellikleri, ilk menstrüasyondaki ağrı şiddetleri ve uyku kaliteleri benzerdi (p>0.05). SEG ve GEG'de menstrüasyonun 1. 2. ve 3. günlerinde uygulama sonrası ağrı şiddeti azaldı (p0.05). Uyku kalitesi uygulama sonrası SEG ve GEG'de anlamlı olarak arttı (p0.05). Ağrı şiddetindeki azalma ve uyku kalitesindeki artış düzeyleri SEG ve GEG'de benzerdi (p>0.05). Sonuç olarak, PD'li bireylerde menstrüasyon sırasında spesifik egzersiz programı ve Laura Mitchell'in fizyolojik gevşeme eğitiminin uygulanması ağrı şiddetini azaltırken, uyku kalitesini arttırdı. İki tekniğin ağrıyı azaltmada ve uyku kalitesini arttırmada birbirine üstünlüğü olmadığı saptandı. Her iki yöntem PD'li bireylerde ağrıyı azaltmak ve uyku kalitesini arttırmak amacıyla kullanılabilecek kolay, güvenli ve etkili yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
Our study investigated the effects of a specific exercise program and Laura Mitchell's physiological relaxation training on menstrual pain intensity and sleep quality during the first three days of menstruation in individuals with Primary Dysmenorrhea (PD). Thirty-three university students aged 18-24 with PD were included and randomly assigned to three groups: specific exercise group (SEG, n=11, 22.81±1.25 years), relaxation training group (RTG, n=11, 21.54±1.63 years), and control group (CG, n=11, 22.18±1.07 years). Demographic and menstruation-related information was recorded on a Participants Information Sheet, and physical activity levels were assessed using the IPAQ-SF. Menstrual symptoms, pain intensity, and sleep quality were measured using the Menstrual Symptom Scale (MSS) and Visual Analog Scale (VAS). Interventions and assessments took place over the first three days of the 2nd menstruation. SEG performed the specific exercise program, while RTG underwent relaxation training. All groups had similar initial characteristics (p>0.05). Both SEG and RTG showed a significant reduction in menstrual pain intensity on the 1st, 2nd, and 3rd day (p0.05). Sleep quality also significantly improved in SEG and REG (p0.05). The improvements in pain intensity and sleep quality were similar in SEG and REG (p>0.05). In conclusion, both interventions are effective in reducing pain intensity and improving sleep quality in individuals with PD, with neither technique proving superior. Both methods are easy, safe, and effective.