AML hastalarında port ve kateter kullanımının farklarının karşılaştırılması
Comparison of the differences in port and catheter use in AML patients
  1. Tez No: 873237
  2. Yazar: MELEK ÇILDIR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRCAN ÖZBALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda tanı ve tedavi boyunca damar yolu erişimi olarak santral venöz kateter kullanan (Hickman ve port kateteri) AML tanılı hastaların; demografik verileri, laboratuar parametreleri, santral venöz kateter ilişkili komplikasyon oranları, komplikasyon tipleri, bu komplikasyonların yönetimi ve tedavi sonuçları incelenip, AML tanılı benzer hasta gruplarının verileri ile kıyaslayıp, tüm bu parametrelerin genel sağkalım ve hastalıksız sağ kalıma katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017 - Ocak 2023 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji polikliniğimizde takip edilen ve santral venöz kateter kullanan AML tanılı 76 hastanın anamnezleri, demografik verileri, biyokimyasal laboratuar sonuçları ve elektronik dosya kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Alınan tedaviler sonucunda kür sağlanan ve sağlanamayan hastalar belirlenmiştir. İncelenen tüm parametrelerin genel sağkalıma ve hastalıksız sağkalıma olan etkisi istatistiksel analizler ile incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 76 hastanın 41'i kadın (%53,9), 35'i erkek (%46,1) idi. Hastaların yaşı 24 ile 92 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 69,1 yıl idi. 55(%72,4) hasta Hickman kateteri, 21 (%27,6) hasta port kullanmaktaydı. Hickman kateteri ile takip edilen hastaların tanı anındaki LDH değeri, port ile takip edilen hastalara kıyasla daha yüksekti (p=0,033). Kateter enfeksiyonu olan 39 (%51,3) hasta, kültür üremesi olan 37 (%48,7) hasta olup bu hastaların 22'sinde (%59,5) Hickman kateteri mevcuttu (p=0,014). Benzer şekilde Hickman kateterine sahip olan AML tanılı hastalarda kültür üremeleri daha fazlaydı (p=0,030). Ayrıca Port kateteri ile kültür üremesi ve kateter enfeksiyonu arasında zayıf pozitif korelasyon saptandı(sırasıyla; r=0,249, p=0,03; r=0,281, p=0,014).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, patients diagnosed with AML who used central venous catheters (Hickman and port catheters) as vascular access throughout diagnosis and treatment; To examine demographic data, laboratory parameters, central venous catheter-related complication rates, complication types, management of these complications and treatment results, compare them with the data of similar patient groups diagnosed with AML, and investigate whether all these parameters contribute to overall survival and disease-free survival. Materials and Methods: The anamnesis, demographic data, biochemical laboratory results and electronic file records of 76 patients diagnosed with AML who were followed in our Suleyman Demirel University Faculty of Medicine Hematology outpatient clinic and used a central venous catheter between January 2017 and January 2023 were retrospectively examined. As a result of the treatments received, patients who were cured and those who were not were determined. The effects of all examined parameters on overall survival and disease-free survival were examined with statistical analysis. Result: Of the 76 patients included in the study, 41 were women (53.9%) and 35 were men (46.1%). The age of the patients ranged from 24 to 92 years, and the average age was 69.1 years.. 55 (72.4%) patients were using Hickman catheter and 21 (27.6%) were using port. The LDH value of patients monitored with a Hickman catheter was higher compared to patients monitored with a port (p = 0.033). There were 39 (51.3%) patients with catheter infection and 37 (48.7%) patients with culture growth, and 22 (59.5%) of these patients had a Hickman catheter (p=0.014). Similarly, culture growth rates were higher in patients diagnosed with AML who had a Hickman catheter (p=0.030). Additionally, a weak positive correlation was detected between culture growth and catheter infection with the Port catheter (r=0.249, p=0.03; r=0.281, p=0.014, respectively).