Efficient algorithm for fault correction in IP/MPLS networks
IP/MPLS ağlarında hata düzeltme için verimli algoritma
- Tez No: 873248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ SHAHRİAR SHAHHOSEİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Farsça
- Üniversite: Iran University of Science and Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Mühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son on yılda İnternet, günlük iletişimimizin merkezi bir platformu haline gelerek özel bir amaçlı bilgisayar ağından evrensel bir varlık haline gelmiştir. İnternetin yaşamımızda giderek daha önemli bir rol oynamasıyla birlikte ağ güvenilirliği daha da önemli hale gelmektedir. Bu durum, Internet'in geniş kapsama sahip olmasının nedenlerinden biridir, çünkü kurtarma yeteneği sayesinde ağ kesintileri azaltılmaktadır. Ağ topolojisi değiştiğinde, Open Shortest Path First (OSPF) gibi Internet protokolü (IP) yönlendirme protokolleri, yedek yolları yansıtmak için yönlendirme tablolarını günceller. Yeniden yönlendirme sürecinin bir arıza sonrasında harcadığı zaman nedeniyle, çoğu kurtarma mekanizması reaktif yerine proaktif olarak önerilir. Bu, proaktif yaklaşımlarda yedek yolların önceden yapılandırıldığı, reaktif şemaların ise kurtarma süre gereksinimlerini karşılamak için genellikle çok yavaş olduğu anlamına gelir. Arızalar sonrasında tüm trafiğin yedek yola taşındığı bir proaktif yaklaşım kullanılır. Trafik yedek yola aktarıldıktan sonra, birincil yol üzerindeki hata giderilir. Birincil yolun onarımı gerçekleştikten sonra, trafik birincil yola geri yönlendirilir veya yönlendirilmez. Trafik yeniden yönlendirme kararı alınırken dikkate alınması gereken iki önemli nokta vardır: a) birincil yol titriyorsa (tekrar başarısız oluyorsa), b) trafik yeniden yönlendirme maliyeti çok yüksek olabilir. Bu tezde, tamir sonrası trafik yeniden yönlendirme için matematiksel bir modelin performansını araştırıyoruz. Katkımız, optimal trafik yeniden yönlendirme eşik kontrol algoritmasını simülasyonlar ve bir deney ile doğrulamaktır. Simülasyonlar OPNET ve Matlab'da gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent decades, the Internet has evolved from a special purpose computer network to a central platform of our daily communications.As it takes an increasingly important role in our everyday life network reliabilitybecomes even more critical. This is also one of the reasons why the Internet has been widely ubiquitous, due to its recovery ability. Internet protocol (IP) routing, such as Open Shortest Path First (OSPF) protocol,updates the forwarding tables to reflect alternative routes when the network topology changes. Due to the time consumed by the rerouting process after a failure, most recovery mechanisms are proposed to be proactive instead of reactive. That is because in proactive approaches backup paths are preconfigured while reactive schemes usually are too slow to satisfy the recovery time requirements. After failures, all the traffic is moved to the backup path. After the traffic is transferred to the backup path, the fault on the primary path is repaired. Following the repair of the primary path, the traffic may or may not be switched back to the primary path. There are two important points that need to be considered when deciding on rerouting traffic: a) the primary path may be flapping (fails again), b) traffic rerouting cost may be too high. In this thesis, we investigate the performance of a mathematical model for traffic rerouting after repairs. Our contribution is to verify the optimal traffic rerouting threshold-type control algorithm with simulations and an experiment. The simulations were performed in OPNET and Matlab