Okul öncesi dönem çocuklarının nazalans değerlerinin belirlenmesi: İstanbul örneklemi
Determination of nasalance values of preschool children: İstanbul sample
- Tez No: 873249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNAL LOGACEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Kulak Burun ve Boğaz, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Language and Speech Therapy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rezonans bozukluğu, konuşmanın anlaşılırlığını olumsuz yönde etkileyen bir konuşma bozukluğudur. Rezonans bozukluğunun tespitinde kullanılan objektif değerlendirme araçlarından biri Nazalite Mikrofonudur. Nazalite Mikrofonu ile elde edilen verileri karşılaştırabilmek için tipik gelişen bireylerden elde edilmiş ortalama nazalans değerlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada Nazalite Mikrofonu ile tipik gelişen okul öncesi dönem çocuklarının ortalama nazalans değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ann Kummer tarafından geliştirilen ve Özlem Ünal-Logacev tarafından Türkçeye uyarlanan rezonans bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılan Nazometrik Değerlendirme Aracı (NADA) kullanılarak 4-7 yaş arası 55 çocuktan veri toplanmıştır. Nazalite mikrofonu aracılığıyla elde edilen NADA'nın alt test puanlarının; cinsiyet, yaş ve fonetik ortam değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Resonance disorder is a speech disorder that negatively affects the intelligibility of speech. One of the objective evaluation tools used to detect resonance disorder is the Nasality Microphone. To evaluate whether the data obtained with the Nasality Microphone is normal or not, norm values obtained from typically developing individuals are needed. This study aimed to determine the nasometric norm values of typically developing preschool children with the Nasality Microphone. For this purpose, data have been collected from 55 children aged 4-7 using the Nasometric Assessment Tool (NADA), which is used in the evaluation of resonance disorders, developed by Ann Kummer and adapted into Turkish by Özlem Ünal-Logacev. NADA subtest scores obtained through the Nasality microphone; It was investigated whether there were differences according to gender, age and phonetic environment variables.