Kariyer uyum yeteneği ile kariyer değiştirme niyeti arasındaki ilişkide kariyer tatmininin düzenleyici rolü
The regulatory role of career satisfaction in the relationship between career adaptability and career change intention
  1. Tez No: 873254
  2. Yazar: ÖMER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ALNIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, kariyer uyum yeteneğinin kariyer değiştirme niyeti üzerindeki etkisini ve bu etkide kariyer tatmininin düzenleyici rolünü incelemektir. Ayrıca, kariyer uyum yeteneği, kariyer tatmini ve kariyer değiştirme niyeti seviyelerinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği de araştırılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış ve özel sektörde çalışan 466 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler; Kariyer Uyum Yeteneği Ölçeği, Kariyer Tatmini Ölçeği ve Kariyer Değiştirme Niyeti Ölçeği'ni içeren bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS v27 programı kullanılarak frekans analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, tanımlayıcı istatistiksel analiz, korelasyon analizi, regresyon analizi, düzenleyici rol analizi, t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, kariyer uyum yeteneğinin kariyer değiştirme niyeti üzerinde negatif yönde ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Kariyer tatmininin düzenleyici rolü ise kısmen desteklenmiştir. Katılımcıların kariyer uyum yeteneği, kariyer tatmini ve kariyer değiştirme niyeti seviyelerinde demografik özelliklere göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of career adaptability on career change intention and the moderating role of career satisfaction in this effect. In addition, it was also investigated whether the levels of career adaptability, career satisfaction and career change intention differ according to the demographic characteristics of the participants. The study was designed in relational survey model and conducted with 466 participants working in the private sector. The data were collected through a questionnaire including Career Adaptability Scale, Career Satisfaction Scale and Career Change Intention Scale. Frequency analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, descriptive statistical analysis, correlation analysis, regression analysis, regulatory role analysis, t-test and ANOVA analyses were performed using SPSS v27 software. The findings showed that career adaptability has a negative and significant effect on career change intention. The moderating role of career satisfaction was partially supported. No significant difference was found in the participants' career adaptability, career satisfaction and career change intention levels according to demographic characteristics.