Yüksek şiddetli interval antrenman yapan sıçanlarda Beta alanin takviyesinin kas yapısı, karnozin ve histidin seviyesine etkisi
Effect of ꞵ-alanine supplementation on muscle morphology, level of histidine and carnosine in rats performing high intensity interval training
- Tez No: 873349
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL HARBİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beta alanin takviyesi ile karnosinin yüksek şiddetli interval antrenman sırasında, artan hidrojen iyonunu tamponlaması ile asit baz dengesinin korunmasına yardım ederek pH'ı dengelediği ve yorgunluğu geciktirdiği bilinmektedir. Bu çalışmada 4 hafta yüksek şiddetli aralıklı antrenman yapan sıçanlara beta alanin takviyesi verilerek; L-histidin, karnosin, pH ve bikarbonat düzeyine ve kasın yapısal özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmaya 12 haftalık 30 Albino cinsi erkek sıçan dahil edilmiştir. Sıçanlar vücut ağırlıklarına göre egzersiz grubu (n=8), egzersiz+beta alanin grubu (n=8), beta alanin grubu (n=8) ve kontrol grubu (n=6) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Beta Alanin alan gruplara her gün gavaj yoluyla, vücut ağırlığının kilogramı başına 250 mg beta alanin verilmiştir. Egzersiz grubundaki sıçanlara ise 1 haftası adaptasyon, 4 hafta boyunca haftada 5 gün yüksek şiddetli aralıklı yüzme egzersizi yaptırılmış ve dördüncü haftanın sonunda tüm gruplardaki sıçanlar son yüzme testine tabi tutulmuştur. Son yüzme testinden hemen sonra sıçanların kalbinden kan örnekleri alınmış ve servikal dislokasyon işlemi yapılarak soleus ve gastrocnemius kas doku örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Beta alanine supplementation and carnosine are known to balance pH and delay fatigue during high intensity interval training by helping to maintain acid-base balance by buffering increased hydrogen ion. In this study, the effects of beta alanine supplementation on L-histidine, carnosine, pH and bicarbonate levels and muscle structural properties were investigated in rats performing high intensity interval training for 4 weeks. Thirty 12-week-old male albino rats were included in the study. The rats were divided into 4 groups according to their body weights as exercise group (n=8), exercise+beta alanine group (n=8), beta alanine group (n=8) and control group (n=6). Beta alanine groups ingested 250 mg beta alanine per kilogram of body weight by gavage every day. The rats in the exercise group were subjected to high intensity intermittent swimming exercise 5 days a week for 4 weeks, 1 week of which was adaptation, and at the end of the fourth week, the rats in all groups were subjected to the final swimming test. Immediately after the last swimming test, blood samples were taken from the heart of the rats and cervical dislocation was performed and soleus and gastrocnemius muscle tissue samples were taken.