Atatürk'ün Türk dünyasındaki önemi ve dönemindeki faaliyetler
The importance of Atatürk in the Turkish world and his activities during his period
  1. Tez No: 873388
  2. Yazar: FATMA NİLÜFER HASBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk dünyasına, Türk tarihine, Türk kültürüne olan yoğun ilgisi Türkiye'nin modernleşme sürecinde önemli bir etken olmuştur. Atatürk, Osmanlı Devleti'nin çöküşü sonrasında Türk milletinin bağımsızlığı ve çağdaş bir ulus devleti kurma hedefine odaklanmıştı. Bu süreçte, Türk diline, Türk kültürüne, Türk tarihine bağlılığı ile Türk dünyasındaki diğer Türk topluluklarıyla olan tarihsel ve kültürel bağlara verdiği değerin en önemli göstergesidir. Atatürk lider yönüyle Türkiye'nin bağımsızlığını ve çağdaşlaşmasını savunurken, aynı zamanda milli sınırlar dışında kalan Türk topluluklarının bağımsızlık ve gelişimini desteklemeye çalışmıştır. Türkiye'nin sınırları çizilerken kültürel ve etnik açıdan Türk milletini temel alan bir milli kimlik inşa etme gayesindeydi. İnsanlığın huzur ve refah içinde yaşamasını arzulayan Atatürk'ün, dönemin siyasi koşullarına göre Türkiye dışında yaşayan Türklerle sürekli bağlantılar kurmuş ve özellikle kültürel bağları güçlendirmeyi hedeflemiştir. Bu çalışma Mütareke ve Cumhuriyet döneminde Türkiye'nin uluslararası ilişkilerini, dış politika stratejisini de anlamak ve bu dönemdeki Türklerle olan ilişkileri değerlendirmek için önemli bir kaynak olacaktır. Mustafa Kemal'in Türkiye dışında varlık gösteren Türkler konusundaki politikasının temelinde şartları iyi değerlendirmek suretiyle, teslimiyetçi olmadan gerçekçi açıdan kalıcı ve yapıcı ilişkiler kurmak yer almaktadır. Bu çalışmada Atatürk döneminde ve onun liderliğinde Türk Dünyası'nda dil ve kültür birliğinin gerçekleşmesi yönünde yapılan çalışmalar aktarılmıştır. Milli mücadele sonrası Cumhuriyet ilanı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye milletine egemenlik ve bağımsızlık kazandırarak diğer milletlerin bağımsızlık simgesi haline gelmiş ve esaret altında yaşayan Türklerin bağımsızlıklarını kazanmaları konusunda örnek bir lider olmuştur.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kemal Ataturk's intense interest in the Turkish world, Turkish history and Turkish culture has been an important factor in Turkey's modernization process. After the collapse of the Ottoman Empire, Ataturk focused on the independence of the Turkish nation and the goal of establishing a modern nation state. In this process, it is the most important indicator of the value it attaches to the Turkish language, Turkish culture, Turkish history and historical and cultural ties with other Turkish communities in the Turkish world. While Ataturk, as a leader, defended the independence and modernization of Turkey, he also tried to support the independence and development of Turkish communities outside the national borders. While drawing the borders of Turkey, the aim was to build a national identity based on the Turkish nation in cultural and ethnic terms. Desiring for humanity to live in peace and prosperity, Ataturk established constant connections with Turks living outside Turkey, according to the political conditions of the period, and especially aimed to strengthen cultural ties. This study will be an important resource to understand Turkey's international relations and foreign policy strategy during the Armistice and Republic periods and to evaluate the relations with the Turks in this period. The basis of Mustafa Kemal's policy regarding the Turks living outside Turkey is to establish realistically permanent and constructive relations by evaluating the conditions well, without being submissive. In this study, the efforts made to realize the unity of language and culture in the Turkish World during the Ataturk period and under his leadership are explained. With the declaration of the Republic after the national struggle, Mustafa Kemal Ataturk gained sovereignty and independence for the Turkish nation, becoming a symbol of independence for other nations and an exemplary leader for the Turks living in captivity to gain their independence.