An investigation into the assessment conceptions of in-service english language instructors
İngilizce dersi veren öğretim görevlilerinin ölçme ve değerlendirme kavrayışlarına dair bir araştırma
- Tez No: 873387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN NAZLI GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Ankara/Türkiye'deki üniversitelerin hazırlık okullarında İngilizce dersi veren öğretim görevlerinin ölçme ve değerlendirme kavrayışlarının anlaşılmasıdır. Ayrıca, katılımcıların mezun oldukları bölümler ve deneyim yılları da sorularak bu iki faktöre bağlı olarak ölçme ve değerlendirme kavrayışlarında bir değişiklik olup olmadığı incelenmiştir. Son olarak, katılımcıların ölçme ve değerlendirme amaçlı kullandıkları uygulamalar da sorulmuş olup bu uygulamaların var olan kavrayışlarıyla paralellik gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmada karma araştırma yöntemi benimsemiştir. İlk olarak, Brown tarafından geliştirilen (2002, 2004, 2008) TCoA-IIIA isimli ve 27 maddeden oluşan 6'lı Likert ölçeği 101 katılımcıya uygulanmıştır. Ardından, her biri üçer kişiden oluşan üç farklı yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi yapılmıştır. Veri üçgenlemesini sağlamak adına araştırmacı kendini değerlendirme günlüğü tutmuş ve buradan bazı alıntılar dahil ederek okuyucuya süreç adına bilgiler sağlamıştır. Araştırmanın nicel kısmındaki veriler normallik analizinden sonra ANOVA ve Kruskal-Wallis H testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın nitel kısmı ise içerik analiziyle incelenmiş olup elde edilen kodlar Brown tarafından tanımlanmış ve dört faktörden (gelişim, önemsizlik, öğrenci sorumluluğu, okul sorumluluğu) oluşan modelin altında açıklanmıştır (2002, 2004, 2008). Çalışmanın sonuçları katılımcıların en fazla gelişim faktörüyle hemfikir olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, önemsizlik faktörü ikinci en yüksek değere sahiptir. Bu çalışmadaki en düşük değere sahip faktör ise okul sorumluluğudur. Katılımcıların tüm bu kavrayışlarla ilgili fikirleri odak grup görüşmelerinden desteklenerek açıklanmıştır. Ayrıca, ölçme ve değerlendirmeye dair sahip olunan kavrayışların mezun olunan bölüm ve deneyim yıllarına göre büyük bir değişiklik göstermediği ortaya çıkmıştır. Ek olarak, katılımcıların çalıştıkları kurumlarda kurum tarafından belirlenen çok çeşitli ölçme ve değerlendirme uygulamaları kullandığı görülmüş, katılımcıların var olan bu uygulamaları daha etkili bir hale getirmek için önerileri olduğu ortaya konmuştur. Son olarak, katılımcıların tercih ettiği ölçme ve değerlendirme uygulamalarıyla sahip oldukları kavrayışlar arasında pozitif bir ilişki olduğunun altı çizilmiştir. Bulgulara ilişkin araştırma ve uygulamaya yönelik çıkarımlar ise son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to understand the assessment conceptions of EFL instructors teaching at the preparatory schools of universities in Ankara/Türkiye. Also, participants' undergraduate departments and their years of experience were examined to understand if there was a change in their assessment conceptions based on these two factors. Lastly, the participants were asked to indicate their assessment practices, and whether these practices were in line with their existing conceptions was also investigated. The study adopted a mixed-method research design. Firstly, the 27-item 6-point Likert scale named TCoA-IIIA, developed by Brown (2002, 2004, 2008), was administered to 101 participants. After that, three different semi-structured focus group interviews, each of which included three participants, were conducted. In order to provide triangulation, the researcher kept a self-reflection journal and provided the reader with information about the process by including some entries from the journal. The quantitative part of the study was analysed by using ANOVA and Kruskal-Wallis H test after the normality analysis. The qualitative part of the study was analysed by qualitative content analysis, and the codes were explained under the model defined by Brown (2002, 2004, 2008), which consisted of four factors (i.e. improvement, irrelevance, student accountability, school accountability). The results of the study showed that the participants agreed with the improvement factor the most. Moreover, the irrelevance factor had the second highest value. The factor with the lowest value in this study was school accountability. Participants' opinions on all these conceptions were supported through explanations from the focus group interviews. In addition, it was found that assessment conceptions did not alter significantly based on the department they graduated from and their years of experience. Furthermore, it was understood that the participants used a wide range of assessment practices determined by their institutions, and they had suggestions to make these practices more effective. Finally, the positive relationship between assessment practices preferred by the participants and their conceptions was underlined. Research implications and practical implications concerning the findings were also discussed in the last chapter.