Otantik kişilik ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide kaçınma davranışı ve duygu okur yazarlığın aracı rolü
The mediating role of avoidance bevaviour and emotional literacy in the relationship between authenticity and resilience
  1. Tez No: 873397
  2. Yazar: SEDA ÖZTÜRK BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN CURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birey hayat zorlukları ile başa çıkma ve üstesinden gelme kapasitesinin temelindeki dinamik mekanizmaları, gerçek benlikleri ve duygularını anlamak ister. Otantiklik, bireyin düşünceleri, duyguları ve eylemlerinin kendi gözüyle uyum içinde olması olarak kavramsallaştırılmış̧ ve psikolojik dayanıklılık yani zorluklara karşı uyum sağlayabilmenin öngörücüsü olarak incelenmiştir. Duygusal okur yazarlığı ve yaşantısal kaçınma ise bu iki kavram arasında aracılık yapabileceği ön görülmüştür. Bu araştırmanın amacı genç̧ yetişkinlerin otantiklik ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkide yaşantısal kaçınma ve duygusal okuryazarlık aracı rolünü̈ incelemektir. Araştırmaya 22-40 yaş aralığında 284 genç yetişkin katılmıştır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Otantiklik Ölçeği, Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği, Duygusal Okuryazarlık Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizlerine başlanılmadan önceki adım olarak değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın temel amacını test etmek için Hayes Process kullanılarak basit aracılık analizi olmuştur. Ele alınan değişkenlerin çoğunun birbiri ile anlamlı ilişkileri olduğu bulunmuştur. Aracılık analizi bulguları incelendiğinde, genç yetişkinlerin otantik düzeyleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkide duygusal okuryazarlığının kısmi aracılık ettiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals seek to understand the underlying dynamic mechanisms of their capacity to cope with and overcome life's difficulties, their true selves, and their emotions. Authenticity has been conceptualized as the alignment of an individual's thoughts, feelings, and actions from their own perspective and has been examined as a predictor of psychological resilience, which refers to the ability to adapt to challenges. Emotional literacy and experiential avoidance have been proposed to mediate the relationship between these two concepts. The purpose of this study is to examine the mediating role of experiential avoidance and emotional literacy in the relationship between authenticity and psychological resilience levels in young adults. A total of 284 young adults aged between 22 and 40 participated in the study. Data were collected using the Demographic Information Form, Authenticity Scale, Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire, Emotional Literacy Scale, and the Psychological Resilience Scale for Adults. Before analyzing the data, the relationships between the variables were examined. To test the main aim of the study, simple mediation analysis was conducted using Hayes Process. It was found that most of the variables examined were significantly related to each other. The mediation analysis results revealed that emotional literacy partially mediates the relationship between young adults' levels of authenticity and psychological resilience.