Emniyet personelinin duygusal zeka seviyelerinin motivasyon düzeylerine etkisi
The effect of safety staff's emotional intelligence levels on motivation levels
- Tez No: 873400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde daha fazla anlam ve önem kazanan duygusal zeka, insanların hem iş hem de özel yaşamlarında aldıkları kararları, tutum ve davranışları ile motivasyon düzeyleri üzerinde etkili olmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, emniyet personelinin duygusal zeka seviyelerinin motivasyon düzeylerine etkisini tespit etmektir. Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü personeli üzerinde bir saha çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise, emniyet personelinin cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yaş ve memuriyet süresi gibi demografik özelliklerine göre motivasyon düzeylerindeki değişikliklerin incelenmesidir. Araştırmaya katılan emniyet personeli basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Anketler Ağrı Emniyet Müdürlüğü il merkezinde görev yapan 1312 emniyet personeline dağıtılmış, yanıtlanan ve analize uygun olan 350 anketin verileri ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, normallik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Analizler için SPSS paket programı kullanılmıştır. Regresyon analizleri sonucunda, emniyet personelinin duygusal zeka seviyelerinin, motivasyon düzeylerini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Aynı şekilde duygusal zekanın alt boyutları olan; kendi duygularını değerlendirmesi, duyguların kullanımı, başkalarının duygularını değerlendirmeleri ve duyguların yönetiminin, motivasyonun alt boyutları olan içsel ve dışsal motivasyon düzeylerini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulguların literatürdeki sonuçları büyük ölçüde desteklediği görüşmüştür. Mann-Whitney U ve Kruskall-Wallis testleri sonucunda, emniyet personelinin motivasyon düzeyleri ve motivasyonun alt boyutları olan içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri, medeni durumlarına göre anlamlı farklılık gösterirken eğitim durumu sadece içsel motivasyon düzeylerine göre anlamlı farklılık göstermiş, diğer değişkenler; yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve memuriyet süresi anlamlı farklılıklar göstermemiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, emniyet hizmetleri mensubu olan yöneticilere, personele ve bu konuda çalışma yapacak olan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, emotional intelligence has an impact on the decisions, attitudes and behaviors and motivation that people make both in business and private life. The main purpose of this research is to determine the effect of emotional intelligence levels of law enforcement personnel on motivation levels. A field study was conducted on the personnel of Ağrı provincial police department. Another purpose of this study is to examine the changes in motivation levels of law enforcement personnel according to demographic characteristics such as gender, marital status, age and length of service in the institution. Police personnel participating in the research were selected by simple random sampling method. Face-to-face survey technique was used as a data collection tool. The questionnaires were distributed to 1312 police personnel working in the provincial center of Ağrı Police Department, and the study was carried out with the data of 350 questionnaires that were answered and suitable for analysis. In the analysis of the data obtained within the scope of the research, arithmetic mean, standard deviation, frequency distribution, reliability analysis, normality analysis, factor analysis, correlation analysis, regression analysis, Mann-Whitney U and KruskalWallis tests were used. SPSS package program was used for analysis. As a result of the regression analysis, it was determined that the emotional intelligence levels and motivation levels of the Police personnel were positively affected. Likewise, it has been determined that the sub-dimensions of emotional intelligence such as selfevaluation of emotions, use of emotions, evaluation of others' emotions and management of emotions positively affect the levels of intrinsic and extrinsic motivation, which are sub-dimensions of motivation. It was agreed that the findings obtained as a result of the analyzes largely supported the results in the literature. As a result of the Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis tests, motivation levels of law enforcement personnel and intrinsic and extrinsic motivation levels, which are subdimensions of motivation, differ significantly according to their marital status; There are no significant differences according to age, gender, educational status and duration of employment. In line with the findings obtained from this study, suggestions were made to the managers, personnel and researchers who will work on this issue.