Fibromiyaljinin eşlik ettiği romatoid artrithastalarında sanal gerçeklik egzersizlerinin, hastalık aktivitesi, ağrı, yaşam kalitesi, serum antioksidan seviyesi ve somatosensoriyel temporal diskriminasyon eşiği üzerine etkisi
The effect of virtual reality exercises on diseaseactivity, pain, quality of life, serum antioxidant levels and somatosensory temporal discrimination threshold in rheumatoid arthritis patients with fibromyalgia
- Tez No: 873409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasının amacı fibromiyalji sendromunun (FM) eşlik ettiği romatoid artrit (RA) tanılı hastalarda sanal gerçeklik egzersizleri ve aerobik egzersizin; hastalık aktivitesi ölçeklerine, ağrı düzeylerine, yaşam kalitesi skorlarına, serum antioksidan seviyelerine ve somatosensöriyel temporal diskriminasyon (STD) eşiği üzerine etkisini araştırmak ve birbirlerine üstünlüklerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya RA tanısı ile takipli, 2016 American Collage of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre FM tanısı alan 18 gönüllü kadın hasta dahil edildi. Hastalar sanal gerçeklik egzersiz grubunda 11, aerobik egzersiz grubunda 7 hasta olacak şekilde randomize edildi. Sanal gerçeklik egzersiz (SGE) grubundaki hastalar 6 hafta boyunca haftada 3 gün, her seans 30 dk olacak şekilde sanal gerçeklik egzersiz programına katılırken aerobik egzersiz (AE) grubundaki hastalara 6 hafta boyunca haftada 3 gün 30 dk bisiklet ergometrisi, güçlendirme ve denge egzersizleri içeren program uygulandı. Hastaların ağrı düzeyini belirlemek için vizüel analog skala (VAS) ve yaygın ağrı indeksi (YAİ), hastalık aktivitelerini belirlemek için DAS28-ESR, DAS28-CRP ve CDAI, genel sağlık durumlarını değerlendirmek için SF12, yorgunluk düzeylerini değerlendirmek için yorgunluk şiddet ölçeği (YŞÖ), anksiyete ve depresyon taraması için hastane anksiyete ve depresYon ölçeği (HADS), fibromiyalji semptom skorlaması için semptom şiddet skalası (SŞS), oksidan ve antioksidan düzeylerini belirlemek için süperoksid dismutaz (SOD), katalaz, total oksidan düzeyi (TOS) ve total antioksidan (TOS) düzeyleri, eksternal stimulusları ayırabilme becerilerini değerlendirmek için somatosensöriyel temporal diskriminasyon eşiği (SSTD) kullanılmıştır. Çalışmamızda grupların sosyodemografik verileri ve başlangıç klinik ve laboratuar bulguları yaygın ağrı indexi skorları hariç benzerdi. SGE grubunda başlangıç yaygın ağrı indeksi değerleri AE grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p=0.03). Her iki grupta da tedavi sonrası VAS (p=0.003, p=0.01), DAS 28-CRP (p=0.003, p=0.02), CDAI (p=0.003, p=0.002), YŞÖ (p=0.003, p=0.03), YAİ (p=0.003, p=0.02) ve SŞS değerleri (p=0.003, p=0.03) istatistiksel anlamlı derecede azaldı. Ayrıca SSTD eşiği (p=0.016), DAS 28-ESR (p=0.003), HADS-A (p=0.009), HADS-D (p=0.003), SF12-Fiziksel skoru (p=0.003) ve SF12- Mental skoru (p=0.006) yalnız SGE grubunda istatistiksel anlamlı olarak değişirken, SOD aktivitesi (p=0.02) ve katalaz aktivitesi (p=0.02) yalnız AE grubunda değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the effects of virtual reality exercises and aerobic exercise on disease activity scales, pain levels, quality of life scores, serum antioxidant levels and somatosensory temporal discrimination (STD) threshold in patients with rheumatoid arthritis (RA) accompanied by fibromyalgia syndrome (FM) and to compare their superiority over each other. The study included 18 volunteer female patients with RA who were diagnosed with FM according to the 2016 American College of Rheumatology (ACR) criteria. Patients were randomized as 11 patients in the virtual reality exercise group and 7 patients in the aerobic exercise group. Patients in the virtual reality exercise (VRE) group participated in a virtual reality exercise program for 6 weeks, 3 days a week, 30 min each session, while patients in the aerobic exercise (AE) group participated in a program including bicycle ergometry, strengthening and balance exercises for 30 min 3 days a week for 6 weeks. Visual analog scale (VAS) and widespread pain index (WPI) were used to determine pain level, DAS28-ESR, DAS28-CRP and CDAI were used to determine disease activity, SF12 was used to assess general health status, fatigue severity scale (FSS) was used to assess fatigue level, and hospital anxiety and depression scale (HADS) was used to screen for anxiety and depression, symptom severity scale (SSS) was used for fibromyalgia symptom scoring, superoxide dismutase (SOD), catalase, total oxidant level (TOS) and total antioxidant (TOS) levels were used to determine oxidant and antioxidant levels, and somatosensory temporal discrimination threshold (SSTD) was used to evaluate the ability to discriminate external stimuli. In our study, sociodemographic data and baseline clinical and laboratory findings of the groups were similar except for the diffuse pain index scores. Baseline widespread pain index values were statistically significantly higher in the VRE group than in the AE group (p=0.03). In both groups, VAS (p=0.003, p=0.01), DAS 28- CRP (p=0.003, p=0.02), CDAI (p=0.003, p=0.002), FSS (p=0.003, p=0.03), WPI (p=0.003, p=0.02) and SSS values (p=0.003, p=0.03) decreased significantly after treatment. In addition, SSTD threshold (p=0.016), DAS 28-ESR (p=0.003), HADS-A (p=0.009), HADS-D (p=0.003), SF12-Physical score (p=0.003) and SF12-Mental score (p=0.006) changed statistically significantly only in the VRE group, while SOD activity (p=0.02) and catalase activity (p=0.02) changed only in the AE group.