Hipertansif akciğer ödemi ile acil servise başvuran hastalarda sistemik immün-inflamasyon indeksinin (SII) önemi
The importance of systemic immune-inflammation index (SII) in patients admitting to the emergency department with hypertensive lung edema
  1. Tez No: 873408
  2. Yazar: TUTKU DUMAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAKAYA, DOÇ. DR. EJDER SAYLAV BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Hipertansif akciğer ödemi tablosu akut dekompanse kalp yetmezliğinin en mortal seyreden alt tiplerinden biri olup bu alanda hastaların servis ya da yoğun bakıma yatışı ve/veya hastane içi sonlanımlarını öngören kesin bir skorlama sistemi bulunmamaktadır. Çalışmamızda hipertansif akciğer ödemi tablosuyla acil servise başvuran hastalarda öncelikle Sistemik İmmun İnflamatuar İndeks (SII)'nin ve buna ek olarak Sistemik İmmun Yanıt İndeksi (SIRI), Platelet Lenfosit Oranı (PLR), Nötrofil Lenfosit Oranı (NLR), Multi-inflamatuar İndeks (MII) gibi parametrelerin hastaların hastaneye yatışını ve hastane içi sonlanımını öngördürücü değerinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma, retrospektif bir gözlemsel çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 18 yaş ve üzeri hastalar arasından hipertansif akciğer ödemi tanısı konulan 150 hasta dahil edildi. Çalışmada, her bir vaka için elde edilen hemogram sonuçları kullanılarak SII, SIRI, NLR, PLR, MII-1, MII-2, MII-3 değerleri hesaplandı. Hesaplanan bu değerlerin seçilen hastalarda prognoz göstergesi olarak kullanılıp kullanılamayacağı incelendi. Bulgular: İnflamasyon belirteçleri ile oluşturulan SII, SIRI, NLR, PLR, MII-1, MII-2 ve MII-3 değerleri acil servis sonlanımı öngörmede anlamlıdır. Ayrıca tüm hasta grubunda hastane içi mortalite tahmininde SIRI, NLR, MII-1, MII-2 ve MII-3 değerleri kullanılabilir. Sonuçlar: Hipertansif akciğer ödemi acil serviste mortalite ile sonuçlanabilen önemli bir patolojidir. Bu sebeple hastane içi mortaliteyi öngörmede kullanılabilecek basit hesaplanan parametler olan SIRI, NLR, MII-1, MII-2 ve MII-3 parametrelerinin acil serviste hipertansif akciğer ödemi tanılı hastalarda prognoz göstergesi olarak kullanılmalarını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertensive pulmonary edema is one of the most mortal subtypes of acute decompensated heart failure, and there is no definitive scoring system in this field that predicts patients' admission to the ward or intensive care unit and/or their in-hospital outcomes. In our study, in patients who applied to the emergency department with hypertensive pulmonary edema, firstly the Systemic Immune Inflammatory Index (SII) and in addition the Systemic Immune Response Index (SIRI), Platelet Lymphocyte Ratio (PLR), Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLR), Multi-Inflammatory Index ( It was aimed to investigate the predictive value of parameters such as MII) on patients' hospitalization and in-hospital outcome. Methods: This study was designed as a retrospective observational study. 150 patients diagnosed with hypertensive pulmonary edema, aged 18 and over, who applied to the Emergency Service of Izmir Ataturk Training and Research Hospital, were included in the study. In the study, SII, SIRI, NLR, PLR, MII-1, MII-2, MII-3 values were calculated using the hemogram results obtained for each case. It was examined whether these calculated values could be used as prognosis indicators in selected patients. Results: SII, SIRI, NLR, PLR, MII-1, MII-2 and MII-3 values created with inflammation markers are significant in predicting ED outcome. Additionally, SIRI, NLR, MII-1, MII-2 and MII-3 values can be used to predict in-hospital mortality in the entire patient group. Conclusion: Hypertensive pulmonary edema is an important pathology that can result in mortality in the emergency department. For this reason, we recommend that SIRI, NLR, MII-1, MII-2 and MII-3 parameters, which are simply calculated parameters that can be used to predict in-hospital mortality, should be used as prognosis indicators in patients diagnosed with hypertensive pulmonary edema in the emergency department.