Üniversite öğrencilerinde somatotip özellikleri ile dikkat ve bilişsel performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship among somatotype properties, attention and cognitive performance in university students
  1. Tez No: 925388
  2. Yazar: GÖKSİM ERDENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZHAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Antropoloji, Anatomy, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Antropometri, insan vücudunun boyutlarını, oranlarını ve fiziksel özelliklerini ölçerek tanımlayan bilim dalıdır. Anatomi ise insan vücudunun şeklini, yapısını, organların konumlarını, ilişkilerini ve işlevlerini inceleyen bir disiplindir. Bu iki alan, insan vücudu üzerine çalışmalarıyla birbiriyle doğrudan ilişkilidir. İnsan vücudunun yapısal ve fonksiyonel özelliklerini anlamak, bireysel farklılıkları tespit etmek ve sağlık, spor veya ergonomi gibi alanlarda uygulamalar geliştirmek için bu iki disiplinin birlikte değerlendirilmesi gereklidir. İki disiplinin beraber değerlendirildiği bu çalışmada, farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin antropometrik ölçümlerini kapsayan fiziksel özellikleri ve somatotipleri ile dikkat ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, gönüllülük prensibine göre çalışmaya katılmayı kabul eden, 18-25 yaş arası 104'ü kadın 90'ı erkek olmak üzere Tıp Fakültesi, Hemşirelik ve Spor Bilimlerinde okuyan 194 üniversite öğrencisi yer almıştır. Bu öğrencilerin tümüne antropometrik ölçümler uygulanırken 176 öğrenciye de d2 dikkat testi ile Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Antropometrik ölçüm değerleri, somatotip kategorizasyonları ve beden kitle indeksinin, cinsiyete ve bölümlere göre dağılımlarına yer verilmiş, Beck depresyon ölçeği ve dikkat testi parametreleri arasındaki korelasyona bakılmıştır. Çalışmamızda, farklı bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin antropometrik ölçüm değerleri kıyaslandığında, boy uzunluğu, triceps, biceps, subscapular, crista iliaca, supraspinal, abdominal, regio femoris anterior ve baldır deri kıvrım kalınlıkları, kolun fleksiyonda ve kontrakte iken çevresi ile femur biepikondilar genişliği değerlerinde istatiksel olarak Spor Bilimleri öğrencileri lehine anlamlı farklılıklar görülmüştür. Test parametrelerinin bölümler arasındaki değişimine bakıldığında, TN-E değerinin gösterdiği hız ve doğruluk kombinasyonu, %E'nin gösterdiği seçici dikkat problemi ve CP değerinin gösterdiği konsantrasyon performansı bölümlere göre istatiksel olarak anlamlılık göstermiştir. Tıp Fakültesi öğrencileri en yüksek, Spor Bilimleri öğrencileri ise en düşük konsantrasyon performansına sahiptir. Yapılan korelasyon analizlerinde Hemşirelik öğrencilerinde konsantrasyon performansı ile beden kitle indeksi arasında (p=0,046, r=-0,202), Spor Bilimleri öğrencilerinde ise psikomotor hız ile beden kitle indeksi arasında (p=0,022, r=-0,329) negatif korelasyon görülmüştür. Buna göre, Beden Kitle İndeksinin yükselmesiyle psikomotor hızın düştüğü ve konsantrasyon performansının azaldığı gözlenmektedir. Bu durum fiziksel sağlığın zihinsel sağlığa etkisini göstermektedir. Sonuç olarak; bu çalışma, vücut kompozisyonu ile bilişsel işlev arasındaki ilişkiyi gösteren, aynı yaş grubuna sahip örneklemlerin olduğu bilimsel kanıtların genişletilmesine ve literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma ile merkezi sinir sistemini olumlu yönde etkilemek ve bilişsel işlevleri iyileştirmek için iyi bir vücut kompozisyonuna sahip olmanın farkındalığı oluşturulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anthropometry is the science that defines the dimensions, proportions, and physical characteristics of the human body through measurement. Anatomy, on the other hand, is a discipline that studies the form, structure, positions, relationships, and functions of organs within the human body. These two fields are directly interconnected through their focus on the human body. To understand the structural and functional characteristics of the human body, identify individual differences, and develop applications in areas such as health, sports, or ergonomics, these two disciplines must be evaluated together. In this study, which integrates these disciplines, the aim was to investigate the relationship between the physical characteristics and somatotypes of university students from different academic disciplines, based on anthropometric measurements, and their levels of attention and depression. The study included 194 university students aged 18-25, consisting of 104 females and 90 males, studying in the Faculties of Medicine, Nursing, and Sports Sciences, who voluntarily agreed to participate. Anthropometric measurements were applied to all participants, while the d2 Attention Test and Beck Depression Inventory were administered to 176 students. The study analyzed the distribution of anthropometric measurement values, somatotype categorizations, and body mass index according to gender and academic departments, and the correlation between Beck Depression Inventory and attention test parameters. In our study, significant differences were observed in favor of Sports Sciences students when comparing the anthropometric measurement values of students from different departments. These included height, triceps, biceps, subscapular, iliac crest, supraspinal, abdominal, anterior thigh, and calf skinfold thickness, arm circumference (in flexion and contraction), and femoral bi-epicondylar width. When examining the changes in test parameters among departments, the TN-E value, indicating a combination of speed and accuracy, %E, representing selective attention problems, and CP, denoting concentration performance, showed statistically significant differences. Medical students exhibited the highest concentration performance, while Sports Sciences students displayed the lowest. Correlation analyses revealed a negative correlation between concentration performance and body mass index in Nursing students (p=0.046, r=-0.202), as well as between psychomotor speed and body mass index in Sports Sciences students (p=0.022, r=-0.329). These findings suggest that as body mass index increases, psychomotor speed decreases and concentration performance declines, highlighting the impact of physical health on mental health. In conclusion, this study contributes to expanding scientific evidence in the literature regarding the relationship between body composition and cognitive function within the same age group. It aims to raise awareness of the importance of maintaining a good body composition to positively influence the central nervous system and improve cognitive functions.