KVKK hükümleri çerçevesinde boşanma davasında deliller
Evidences in the divorce case within the framework of the provisions of PDPL
- Tez No: 873441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüksek lisans tez çalışmamızın konusu; ''KVKK Hükümleri Çerçevesinde Boşanma Davasında Deliller''dir. Bu çalışma ile boşanma davasında deliller konusunu; boşanma davasında ispat yönünden ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri ışığında inceleyerek, boşanma davasında hukuka aykırı delil sorununa ilişkin yapacağımız değerlendirmelerle uygulamada bu alandaki sorunlara ışık tutmayı hedeflemekteyiz. Çalışmamız 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; boşanma kavramı, boşanma sebepleri, boşanma davasına ilişkin genel bilgiler ele alınmıştır. İkinci bölümde; ispat, boşanma davalarında delillerin gösterilmesi ve sunulmasında usul kuralları ile boşanma davalarındaki delil türleri işlenmiştir. Üçüncü bölümde; kişisel veri kavramı, medeni usul hukuku ve medeni hukuk bağlamında kişisel veri ve KVKK kapsamında ilgili hükümlerin boşanma davasında ispat yönünden incelemesi yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise; hukuka aykırı deliller, hukuka aykırı delillerin ortaya çıkma şekilleri, boşanma davalarında delillerin hukuka aykırılığı sorunu incelenmek suretiyle, hukuka aykırı yollardan elde edilen delillerin bir vakıanın ispatında dikkate alınıp alınmayacağı hususunda KVKK hükümleri ile birlikte değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our master's thesis is;“Evidences in Divorce Case within the Framework of the Provisions of PDPL”. With this study, we aim to shed light on the problems in this field in practice with the evaluations we will make regarding the problem of unlawful evidence in the divorce case by examining the issue of evidence in the divorce case in terms of proof in the divorce case and in the light of the provisions of the Personal Data Protection Law No. 6698. Our study consists of 4 main sections. In the first part; the concept of divorce, the reasons for divorce, general information about the divorce case are discussed. In the second part; proof, procedural rules in the presentation and presentation of evidence in divorce cases and types of evidence in divorce cases are discussed. In the third part; the concept of personal data, personal data in the context of civil procedural law and civil law and the relevant provisions within the scope of PDPL are analyzed in terms of proof in divorce cases. In the fourth and final part; unlawful evidence, the ways of occurrence of unlawful evidence, the problem of unlawfulness of evidence in divorce cases are examined, and evaluations are made together with the provisions of the PDPL on whether the evidence obtained through unlawful means can be taken into consideration in proving a fact.