Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının depresyon ve yalnızlık ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of internet addiction with depression and loneliness in university students
  1. Tez No: 873466
  2. Yazar: BURCU SARIKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde eğitim görmekte olan öğrencilerde internet bağımlılığının, depresyon ve yalnızlık ile olan ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde eğitim gören, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden öğrenciler alındı. Çalışmanın örneklem büyüklüğü NCSS/PASS programı ile hesaplanarak %90 güven aralığında depresyon varlığında internet bağımlılığı olasılığı OR:2.56 ve depresyon varlığında internet bağımlılık riski %13.8 ve depresyon yokluğunda % 5.8 olduğundan en az örneklem sayısı 278 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın veri toplama aşamasında toplam 315 kişiye ulaşılmıştır. Bunlardan 13 anketin eksik ya da uygunsuz doldurulduğundan bu anketler çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma 302 kişinin verileriyle yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Ucla Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Ki-Kare ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 302 öğrencinin yaş ortalaması 19.95±2.08 (Median: 19.00, min: 17.00, max:33.00) idi. Katılımcıların 184'ü (%60.9) kız, 118'i (%39.1) erkekti.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between internet addiction, depression, and loneliness in students studying at Izmir Katip Celebi University. Methods: This cross-sectional study included students enrolled at Izmir Katip Celebi University who voluntarily agreed to participate in the research. The sample size was calculated using the NCSS/PASS program. Considering a 90% confidence interval, an odds ratio (OR) of 2.56 for the probability of internet addiction in the presence of depression, and a risk of internet addiction of 13.8% in the presence of depression and 5.8% in the absence of depression, the minimum sample size was determined to be 278 participants. A total of 315 individuals were reached during the data collection phase of the study. However, 13 questionnaires were excluded from the analysis due to incompleteness or inappropriate completion. Therefore, the final analysis was conducted on the data of 302 participants. Results: The 302 students who participated in the study had a mean age of 19.95±2.08 years (Median: 19.00 years, min: 17.00 years, max: 33.00 years). Of the participants, 184 (60.9%) were females and 118 (39.1%) were males.