18-25 yaş arası İnönü Üniversitesi öğrencilerinde internet bağımlılığının depresyon ve yalnızlık ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between internet addiction and demographic characteristics, depression and loneliness in İnönü University students
  1. Tez No: 538824
  2. Yazar: ZEHRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KAYHAN TETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: 18-25 yaş arası İnönü Üniversitesi Mühendislik, Tıp ve Eğitim Fakültelerinde okuyan öğrencilerinde internet bağımlılığının, depresyon ve yalnızlık gibi psikiyatrik problemlerle olan ilişkisinin incelenmektir. Ayrıca internet bağımlılığının gençlerde yaygınlığını tespit etmek, sosyodemografik özellikler, depresyon, yalnızlık kavramlarıyla ilişkisini tespit etmek amaçlanmaktadır. Materyal-Metod: Kesitsel tipte, tanımlayıcı olan araştırma 01.10.2017-31.12.2017 tarihleri arasında üniversite öğrencilerine yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanarak yapılmıştır. İnönü Üniversitesi tıp, eğitim ve mühendislik fakültelerinde eğitim gören 18-25 yaş arasındaki 485 öğrencinin demografik özellikleri ile birlikte internet bağımlılığı, internet bağımlılığının sosyodemografik özellikleri, depresyon ve yalnızlık ile ilişkisi incelenmiştir. Öğrencilere sosyodemografik bilgi formu ile internet bağımlılığının değerlendirilmesi için Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), depresyon durumunu değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve yalnızlık durumunu değerlendirmek için UCLA Yalnızlık Ölçeği (UYÖ)'ni içeren toplam 81 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 17.0 paket programı kullanılmıştır. Kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sayısal ölçümlerse ortalama ve standart sapma olarak özetlenmiştir. İstatistiksel anlamlılık Ki Kare, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson Korelasyon katsayısı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Material and methods: A cross-sectional, descriptive study was conducted on 01.10.2017-31.12.2017 by applying questionnaires to university students through face-to-face interviews. The demographic characteristics of 485 students between 18 and 25 years of age studied in İnönü University Faculty of Medicine, Education and Engineering faculties and internet addiction. The Young Internet Addiction Scale (SES) was used to evaluate the internet addiction with the sociodemographic information form, Beck Depression Scale (SES) to assess the depression status and a questionnaire consisting of 81 questions including the UCLA Loneliness Scale (SRS). In the statistical analysis of the data, IBM SPSS Statistics Version 17.0 package program was used. Categorical measurements are summarized as number and percentage, and numerical measurements as mean and standard deviation. Statistical significance was analyzed by Chi Square, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson Correlation Coefficient.