Elektriksel iletkenlik testi kullanılarak bazı sebze türlerinde tohum canlılığının erken tespiti
Early detection of seed germination in some vegetable species by using electrical conductivity test
- Tez No: 873470
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, on bir farklı sebze türünde (domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz, lahana, turp, pırasa, soğan, havuç, marul) elektriksel iletkenlik (Eİ) testi (2, 4, 6, 8 ve 24 saat) kullanarak normal çimlenme oranlarının (NÇO) erken tespitini amaçlamıştır. Araştırma 4 farklı aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada, tohumlar 45°C'de %72 oransal nemde farklı günlerde yapay olarak yaşlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work aimed for early detection of normal germination percentages (NGP) by using electrical conductivity (EC) test (2,4, 6, 8 and 24 hours) in eleven different vegetable species (tomato, pepper, aubergine, melon, watermelon, cabbage, radish, leek onion, carrot lettuce). Research was composed of 4 different stages. In the first stage, seeds were artificially aged at 45°C over 75% at different days.