ICD-11 için Kişilik Envanteri'ni uyarlama çalışması
The adaptation study of the Personality Inventory for ICD-11
  1. Tez No: 873496
  2. Yazar: FULYA ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı Oltmanns ve Widiger (2018) tarafından geliştirilen ICD-11 için Kişilik Envanteri (Personality Inventory for ICD-11) ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve bunun ışığında ölçeğin geçerlik, güvenirlik analizlerini yapmaktır. Çalışmada öncelikle, İngilizce'de yetkin 10 farklı kişi ile Türçe'ye çevir ve geri çevir yöntemi ile en uygun çeviriler sağlanmış ve veri toplama işlemine tabii tutulmuştur. İlk aşamasında Qualtrics anketi üzerinden 301 katılımcıya ulaşan ölçeğin faktör analizine uygunluğu görülsede ölçeğin orijinalindeki Boyutlu Özellik Modeline uygun 5 faktörlü yapıyı tam ayrıştıramamıştır. Bu nedenle çalışmanın ikinci aşamasında aynı çeviri Google Forms üzerinden ölçek Kısa Semptom Envanteri ve Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği ile tekrar veri toplamaya tabii tutulmuştur. Bu işlemdeki katılımcılarla ilk çalışmadaki katılımcılar birleştirilerek Açımlayıcı Faktör Analizi yapılmış. Bu analiz sonucundaki maddelerin daha fazla faktöre yüklenmesinden dolayı 5 orijinal boyutu oluşturabilmek adına 60 soruluk ölçeğin 25 maddesinin kullanımına karar kılınmıştır ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılıp uyum iyiliği değerleri yeterli bulunmuştur. Bu haliyle ölçeğin Olumsuz Duygulanım, Anankastik, Kopukluk, Asosoyallik, Disinhibisyon alt faktörlerinin Cronbach Alphası sırasıyla .792, .806, .851, .574, .67 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the Personality Inventory for ICD-11, developed by Oltmanns and Widiger (2018), to Turkish and, in light of this adaptation, to conduct validity and reliability analyses of the scale. In the first phase of the study, competent translations were obtained using the translation and back-translation method with ten proficient individuals in English and Turkish. The scale was then subjected to data collection, reaching 301 participants through the Qualtrics survey. Although the initial phase indicated suitability for factor analysis, it could not fully separate the scale into the original 5-factor structure according to the Dimensional Trait Model. Therefore, in the second phase of the study, the same translated scale was subjected to data collection again through Google Forms, this time including participants from the first study along with new participants, and an Exploratory Factor Analysis was conducted, merging the participants from both studies. Due to the increased factor loadings of items in this analysis, a decision was made to use 25 items from the original 60-item scale to create the 5 original dimensions. Confirmatory Factor Analysis was then performed, and goodness-of-fit indices were found to be satisfactory. Thus, the Cronbach's Alphas for the subfactors of the scale were determined as .792 for Negative Affectivity, .806 for Anankastikc, .851 for Detachment, .67 for Disinhibition, and .574 for Dissocial.