Büyükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik swot analizi: Burdur il merkezinde bir araştırma
SWOT analysis for the cattle farming bussines: A research in the city center of Burdur province
  1. Tez No: 873505
  2. Yazar: DERYA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Burdur ili büyükbaş hayvancılık işletmelerinin stratejik analizleri yapılarak literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bölgesel kapsamda bir araştırmadır. Süre ve ulaşımın kısıtlılığından dolayı Burdur genelindeki işletmelerin sadece bir kısmı araştırmaya dahil edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Burdur ilinde 30 büyükbaş hayvancılık işletmesi üzerinde yarı yapılandırılmış sözlü mülakat tekniği kullanılarak araştırma yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcında Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden işletmelerin bilgileri ve adresleri alınmıştır. Bu sayede araştırmanın örnek toplama süreci daha kısa sürede gerçekleştirilmiştir. Belirlenen işletme sahipleri ile daha önce konuşulmuş ve görüşme için gün belirlenmiştir. Yapılan araştırma ile hayvancılık işletmelerinin güçlü ve zayıf yönleri ile işletmelere yönelik fırsat ve tehditlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda SWOT analizi tekniği kullanılmıştır. Yapılan SWOT analizi bulgularına göre elde edilen veriler SWOT matrisi üzerinde tablo haline getirilmiştir. Burdur ilinin büyükbaş hayvancılık işletmelerinin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri maddeler haline getirilerek yazılmıştır ve tekrarlanma sayıları tablo üzerinde derecelenmiştir. Sonuç kısmında SWOT matrisi üzerinde tekrarlanma sayılarına göre büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde güçlü yönler ağırlıklı olarak işletmelerin kendi kaba yemlerini kendisi üretmesi şeklindedir. En yaygın zayıf yönler ise yetersiz teknoloji, ekipman eksikliği ve yüksek iş gücüdür. Fırsatların çoğunu ise bakanlıkların sağladığı teşvik ve destekler olarak sıralanmıştır. En büyük tehdidin yüksek girdi maliyetleri ve enflasyon-fiyat istikrarsızlığının olduğu görülmüştür. Yapılan bu araştırma her ne kadar sadece Burdur ilinde ki 30 işletmeyi temsil ediyor olsa da şehrin ve ülkenin genelini etkileyen ortak sorun ve avantajları da belirlemede katkıda bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, bölgesel bir araştırma niteliği taşıyor olsa da ülke çapındaki büyükbaş hayvan yetiştiriciliği içinde önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to contribute to the literature by making strategic analyzes of cattle breeding enterprises in Burdur province. It is regional research. Due to the limitation of time and transportation, only a part of the enterprises in Burdur were included in the study. For this purpose, research was conducted on 30 cattle breeding enterprises in Burdur province using semi-structured oral interview technique. At the beginning of the study, information and addresses of the enterprises were obtained from Burdur Provincial Directorate of Agriculture and Forestry. In this way, the sample collection process of the research was realized in a shorter time. The owners of the identified enterprises were previously spoken to and a date was set for the interview. With the research conducted, it was aimed to determine the strengths and weaknesses of livestock enterprises and the opportunities and threats to the enterprises. In this direction, SWOT analysis technique was used. The data obtained according to the SWOT analysis findings were tabulated on the SWOT matrix. The strengths, weaknesses, opportunities and threats of the cattle breeding enterprises of Burdur province were written as items and the number of repetitions was graded on the table. According to the number of repetitions on the SWOT matrix in the conclusion section, the strengths in cattle breeding are mainly that the enterprises produce their own roughage. The most common weaknesses are inadequate technology, lack of equipment and high labor force. Most of the opportunities are listed as incentives and supports provided by ministries. The biggest threats are high input costs and inflation-price instability. Although this research represents only 30 enterprises in Burdur province, it has contributed to identifying common problems and advantages affecting the city and the country in general. As a result, although this study is regional research, it is important for cattle breeding throughout the country.